31.03.2021

Dožít se ve zdraví vysokého věku je dnes velmi aktuálním tématem. Pomáhá nám k tomu hlavně zlepšující se zdravotní péče a zvyšující se životní úroveň, ale hodně toho máme taky ve svých rukou. My sami můžeme svým životním stylem velmi silně ovlivnit svoje zdraví a tím pádem i kvalitu života a dobu dožití.

Zkuste si osvojit alespoň některé z následujících zvyků pro lepší zdraví a delší život.

1. Jezte méně, ale kvalitní potraviny

První důležitou radou, jak se dožít vysokého věku s minimem zdravotních obtíží je nepřejídat se. Bohužel jsou v nás zakořeněny pradávné vzorce. Kdysi bylo potravy málo, bylo obtížné ji získat. Muži museli ulovit zvěř, aby rodina získala dostatek masa, což nebylo snadné. Rostliny a různé plody se musely nasbírat nebo vypěstovat. Zkrátka se obstarávání potravy stalo poměrně náročnou disciplínou a nejednou nastaly doby nedostatku. Proto si lidé vytvořili návyk sníst všechno, co získali, aby měli rezervy na období hladu. Dnes už ale nemusíme potravu lovit a pěstovat, najdeme jí dostatek v nejbližším obchodě. Přesto ale v nás trvá zvyk sníst všechno, co máme na talíři. Často proto jíme více, než bychom měli. Také se pro nás stává jídlo prostředkem, jak zahnat nudu, smutek, nebo třeba vztek. I v malých dětech se pěstuje zvyk, že ten, kdo bude mít co nejrychleji prázdný talíř, je vítěz. To je chyba. Je lepší jíst méně, ale kvalitní potraviny a jídlo si vychutnat. Nezneužívat ho jako prostředek pro ukrácení dlouhé chvíle. Nevnímat svoje tělo jako popelnici, do které můžete během rekordně krátké doby naházet všechno, co se vám namane.

2. Vyzkoušejte rostlinné potraviny

Možná jste si už všimli, že když si dáte k obědu flákotu masa, chce se vám potom spát. Cítíte se unavení, bez energie, váš pracovní výkon nestojí za nic. V případě, že poobědváte mísu zeleninového salátu, kde samozřejmě může i nějaký ten kousek masa být – třeba kuřecího, budete mít daleko více energie.

Pochopitelně po vás nechceme, abyste se úplně vzdali masa, ale pokud svůj jídelníček vychýlíte výrazněji směrem k rostlinným produktům, rozhodně uděláte velmi pozitivní krok pro svoje zdraví. Zkuste ovoce, zeleninu, oříšky, semínka. Tím se vám změní také střevní mikrobiom, což má důležitý vliv na celkové zdraví. Zároveň se budete cítit lehčeji, spokojeněji. Rostlinné potraviny mají celou řadu prospěšných látek, které také zpomalují stárnutí.

3. Pusťte si do života kurkumu

Koření má často doslova zázračnou moc, je léčivé. Přesně to platí také o kurkumě. Toto koření obsahuje látku zvanou kurkumin, která působí protizánětlivě, jde o silný antioxidant působící proti stárnutí. Podporuje imunitu, tlumí bolest, chrání srdce, plíce i mozek, pomáhá v boji proti rakovině. Zkuste si najít nějakou formu, jak zařadit kurkumu do jídelníčku, třeba jako kurkumové mléko.

4. Snažte se otužovat a saunovat

Současný způsob života je velmi pohodlný. Žijeme v teple, bez velké námahy, tím se také snižuje naše odolnost a imunita. Otužování je velmi dobrým způsobem, jak si přirozeně posílit imunitu, pomáhá také při vysokém krevním tlaku a zlepšuje psychiku. Díky otužování se tělo snadněji vyrovná se zánětlivými procesy v těle.

Zkuste spát při otevřeném okně ve vyvětrané místnosti, chodit na čerstvý vzduch a postupné sprchování studenou vodu. Saunování zase prokrvuje tělo, povzbuzuje látkovou výměnu, pomáhá vylučovat toxické látky z těla. Podporuje odolnost organismu. Je dobré se saunovat alespoň jednou týdně.


5. Užívejte medicinální houby

Reishi neboli lesklokorka lesklá, cordyceps čili housenice čínská, sibiřská čaga, shiitake, maitake… Soupis medicinálních hub je dost dlouhý, stejně jakoby byl výčet jejich benefitů pro lidské zdraví. Dokážou nastartovat imunitu, stabilizují krevní tlak, hladinu krevního cukru, snižují cholesterol, tlumí alergie. Mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, působí antimikrobiálně, antiviroticky, protizánětlivě. Chrání orgány jako játra, ledviny. Působí antioxidačně, váží v těle volné radikály, působí proti stárnutí a zároveň proti rakovině. Zároveň podporují činnost mozku a nervové soustavy, mají kladný vliv na kognitivní funkce, paměť. Vyplatí se proto užívat extrakty z hub, upravují zdravotní stav přirozeným způsobem.

6. Pravidelně se hýbejte

Pravidelný pohyb nejlépe na čerstvém vzduchu je dalším skvělým receptem na dlouhověkost. Nemusíte hned trhat sportovní rekordy. Stačí krátká procházka každý den. Mezi pravidelným pohybem, aktivitou a delším dožitím je rovnítko. Ti, kteří se pravidelně hýbají a jsou aktivní, se častěji dožijí vyššího věku než peciválové. Je také známo, že endorfiny uvolněné po sportu do krve, přinášejí dobrou náladu. Proto cvičení funguje i jako lék na špatnou náladu. Když si zasportujete, budete se hned cítit lépe.

7. Nestresujte se

Samozřejmě, že splnit prohlášení nestresujte se, je dost náročné. Vztahové a pracovní problémy se na nás valí ze všech stran, k tomu přibývá současné nelehká situace, sociální izolace, finanční potíže. Krátkodobý stres je pozitivní, motivuje nás k vyššímu výkonu. Úspěšně složíme zkoušku, doděláme náročný pracovní výkon. Ovšem dlouhodobý stres je naopak zabijákem. Způsobuje úzkosti a deprese, je startérem pro mnoho civilizačních chorob jako vysoký krevní tlak, rakovina. Důležité je se stresu bránit, například meditací, dechovými cvičeními, aktivním odpočinkem, zálibami a koníčky.

8. Potkávejte se s lidmi

V současné situaci je tato rada obtížněji splnitelná, ale přesto byste se ji měli snažit alespoň v možné míře plnit. Jde o udržování sociálních kontaktů. Pěstujte je, nezapomínejte na svoji rodinu a přátele. Buďte tu pro ně, oni tu budou pro vás. Blízkost a bezpečí jsou velmi důležité pocity, které také napomáhají k tomu dožít se stáří v co nejlepší tělesné i duševní kondici. Když se nyní nemůžete setkat fyzicky, dělejte to alespoň online.

9. Pokuste se lépe spát

K udržení výkonnosti a duševní pohody je důležité dobře a dostatečně dlouho spát. Doporučuje se 7-8 hodin. Podstatné je chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, vytvořit si svoje spánkové rituály. Spát ve větrané místnosti, odstínit světelný smog, odstranit z ložnice rušivé prvky (telefon, televize, počítač). Snažit se udělat vše pro to, aby vám spánek přinesl kýžený odpočinek. Pokud se to nedaří, pomohou i bylinky (například vitánie snodárná, kozlík lékařský, chmel otáčivý, meduňka lékařská a mnohé další. Přečtěte si, co všechno se děje v těle, když spíme.

10. Dodržujte disciplínu

Je také známo, že disciplinovanější lidé žijí déle. Mají totiž silnější sebekázeň, snadněji dodržují zdravé životní návyky. Určitě jste to také zažili. V období, kdy se vám dařilo plnit, to, co jste si předsevzali, jste na sebe byli pyšní. Cítili jste se dobře. Byli jste hrdí na svoje schopnosti. Vaše výsledky vás motivovaly k dalším činům. Naopak v období, kdy se vám nedařilo, v ničem jste neviděli smysl, bylo těžké se k něčemu donutit. Do ničeho se vám nechtělo a opouštěl vás jeden zdravý návyk za druhým.

www.Superionherbs.cz


Teetravel - Váš golfový svět na dlani