02.03.2023

Pro každého něco! Jarní program pražské národní kulturní památky Novoměstské radnice přiláká usedlíky metropole i mimopražské turisty nejen na zajímavé akce, koncerty, výstavy i festivaly.

Příchod jara oslaví Novoměstská radnice Festivalem delikátních chutí. Akce navazuje na tradici neformálního setkání sousedů z blízkých i vzdálenějších koutů Prahy, výletníků z celé České republiky i návštěvníků ze světa, kteří si na Novoměstskou radnici již zvykli přicházet vychutnat širokou škálu delikátních chutí, lahodných pokrmů i osvěžujících nápojů. Neděle si oblíbila jak radnice, tak její návštěvníci, tak proč u nich i nadále nezůstat? Sezonu food festivalů zahájí tedy 19. března. Ředitel Novoměstské radnice Albert Kubišta říká: „Jarní vydání našeho festivalu ukázalo, že neděle je pro takovou akci ideální den. Lidé si rádi zajdou na sváteční oběd procházkou do centra Prahy, nebo se u nás zastaví po cestě z víkendu. Událost v sobě navíc spojuje skvěle dostupnou lokalitu hlavního města, jedinečnou historickou atmosféru Novoměstské radnice a kulturní vyžití v rámci metropole.“ Dramaturg a produkční festivalu Zuzana Menhartová dodává: „Nabídka na street foodových akcích se rok od roku zpestřuje, a to nesmírně vítáme. Nabídku již několik let sestavujeme tak, aby si na své přišel každý. Milovník masa i vegetarián, návštěvník konzervativnější i ten, kdo rád objevuje chutě z druhého konce světa. Velkým tématem je pochopitelně i veganství, celková udržitelnost a alternativní směry ve stravování…“ Petra Baďurová, PR manažerka radnice, doplňuje: „Festival bude i tentokrát probíhat v zázemí radnice i v přilehlé části parku na Karlově náměstí, kde bude možné i posedět“.

Po gastronomickém festivalu hned v pondělí 20. března v první jarní den se probudí ze zimního spánku radniční vyhlídková věž. Pohled na stověžatou Prahu téměř ze sedmdesátimetrové výšky je skvělým zážitkem. Je zajímavé, že odsud sice dohlédnete až na Pražský hrad, ale řeku Vltavu neuvidíte. Během výstupu na ochoz po 221 schodech nahlédnete i do kaple, která byla po bitvě na Bílé hoře zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi a užijete si tu i výstavy. V bývalém bytě věžníka se nachází stálá expozice o historii Nového Města pražského a panoramatické Praze, a v pokladně věže je umístěna putovní výstava Stopy židovské přítomnosti v Praze 2, na kterou je vstup zdarma, věžní galerie bude od 29. 3. do 13. 4. hostit výstavu fotografií Photocontest a poté budou následovat další výstavy. Ve 2. patře radnice se již od roku 2011 nachází Neviditelná výstava ukazující návštěvníkům, jaké to je žít bez zraku a když budete mít štěstí, budete moci ve viditelné části výstavy zahlédnout i nenahraditelné pomocníky nevidomých průvodců – jejich vodící psy. Zajímavé výstavy se konají po celý rok i v Galerii v přízemí.

Nyní do 26. března si užijete Doteky krásy dřeva, výstavu soustružnického ateliéru, během které budou probíhat za účasti autorů i ukázky soustružení a od 30. 3. do 23. 4. tu uvidíte výtvarná díla žáků ZUŠ Šimáčkova pod názvem Rozmanitost.

Zastavit se můžete chvíli i na dlážděném nádvoří radnice s kašnou, studnou a podloubím, v kavárně Café Neustadt si vychutnat lahodný šálek kávy, a přitom si prohlédnout zajímavá sochařská díla. Nachází se tam obří betonové polštáře sochařky Veroniky Psotkové a barevná „Sedící postava“ Alexandry Koláčkové. Pokud dorazíte v úterý dopoledne, je přístupná v předsálí svateb i originál socha Neptuna.

V historickém Velkém sále Novoměstské radnice, z jehož oken byli kdysi svrženi na Karlovo náměstí konšelé, se konají v současné době zajímavé koncerty a na své si přijdou během nich příznivci různých hudebních žánrů. Na jaře zde vystoupí mj. Josef Suk Piano Quartet s Magdalénou Borovou, saxofonistka Melissa Aldana se svým quartetem, komorní orchestr Harmonia Praga, portugalská zpěvačka MirAnda, Lubomír Brabec s Vilémem Veverkou, dámské Trio Clavio. Nebudou chybět ani koncerty společnosti Lieder Company Prague, chystá se i koncert Mira Costa High School Choir a pro rodiče s nejmenšími ratolestmi do tří let jsou připraveny koncerty s Filharmoništěm.

S dětmi si můžete na radnici užít doprovodný program rodinného festivalu Struny dětem, přijít na jednu z komentovaných prohlídek radnice s poutavým výkladem, na kterou je nezbytné si pro velký zájem předem rezervovat místo, vybrat si můžete dopolední termín nebo prohlídku při západu slunce. Pokud budete chtít udělat dobrý skutek, doražte na benefiční aukci pro chráněnou dílnu Lemniskáta. můžete se těšit na jarní prodejní Pražskou výstavu nožů a luků a jestli máte rádi starožitnosti, na další čtyřdenní veletrh Antique, jehož mottem jsou Starožitnosti a investice, na kterém se možná setkáte osobně i s účastníky televizní pořadu Poklad z půdy. Slyšeli jste někdy o tom, že i žáci základních škol se mohou stát reportéry? Je to tak a s jejich audioreportážemi a animacemi se budete moci seznámit během Příběhů našich sousedů z Prahy 2.

Novoměstská radnice však nenabízí návštěvníkům jen kulturní zážitky či dobré pochutnání. To, že je i místem setkávání, zjistíte též během společné sousedské oslavy sezónních produktů od známých zemědělců. Jednou měsíčně se stává výdejním místem pro ty, kdo si objednali lahodné čerstvé řecké ovoce přes Výdejnu chutí.


Celý kulturní program Novoměstské radnice a podrobné informace:

www.nrpraha.cz/program/

www.facebook.com/NRpraha.cz


Foto: Jitka Pekari, archiv ateliéru Krásy dřeva a archiv NR


Teetravel - Váš golfový svět na dlani