06.10.2019

Elizabeth Leonskaja zahájí hvězdami nabitý cyklus koncertů FOK Světová klavírní tvorba

Cyklus klavírních recitálů FOK ve Dvořákově síni Rudolfina s názvem Světová klavírní tvorba zahájí 12. října svým vystoupením virtuózka Elisabeth Leonskaja. Zahraje díla Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna a Franze Schuberta. V rámci cyklu koncertů Světová klavírní tvorba se během sezóny představí také například Jevgenij Kissin, Lukáš Vondráček nebo Maria-João Pires.

Elizabeth Leonskaja je se svým jemným, noblesním stylem hry specialistkou na Schuberta, věnuje se mu i ve své bohaté diskografii. Koncertuje od svých jedenácti let a už jako posluchačka Moskevské konzervatoře vyhrála ceny v prestižních klavírních soutěžích: Enescu, Marguerite Long a ve světoznámé soutěži Královny Alžběty v Bruselu. Na konci sedmdesátých let opustila rodné Tbilisi, aby se usadila ve Vídni, evropském centru hudby. Stala se čestnou členkou vídeňského Konzerthausu a získala Čestný kříž – nejvyšší ocenění za přispívání k rakouskému kulturnímu životu. Byla hudební partnerkou Svjatoslava Richtěra – hrávali spolu čtyřručně. I přes svoji vytíženost sólovými koncerty se často objevuje jako komorní hráčka, spolupracuje s Emerson, Borodin a Artemis kvartety. Její spolupráce s FOK je dlouholetá, hrála v Praze recitály v letech 1993, 1999 a 2012, v roce 1999 se objevila na pódiu Smetanovy síně s orchestrem FOK a Sergem Baudem a v roce 1998 absolvovala s Pražskými symfoniky a Jiřím Bělohlávkem turné po Švýcarsku. V rámci 85. sezóny se Elisabeth Leonskaja k FOK vrátí ještě v únoru, tentokrát zahraje ve Smetanově síni s orchestrem Beethovenův Klavírní koncert č. 4.

Slovo dramaturga Martina Rudovského


Dobří klavíristé se vracejí! Právě to by mohl být podtitul cyklu Světová klavírní tvorba v sezóně 2019/2020. V říjnu ji zahájí úžasná dáma, osobitá Elisabeth Leonskaja. Hvězda, která v šedesátých letech uhranula porotce nejprestižnějších klavírních soutěží, včetně Arama Chačaturjana či Arthura Rubinsteina. Právě soutěžní úspěchy ji pak vynesly na světová pódia, kde mohla svou hrou ohromovat nejširší publikum. Daří se jí to už více než padesát let s neutuchajícím nasazením, vždyť stále jezdí po celém světě a na podzim 2019 vydává nové CD. Nezbývá, než poděkovat jí i osudu, že se nadšeně vrací i do naší komorní řady a v únoru 2020 také k orchestru.

ELISABETH LEONSKAJA – KLAVÍRNÍ RECITÁL
12. 10. 2019 od 19:30, Dvořákova síň, Rudolfinum

FRYDERYK CHOPIN
Dvě polonézy op. 26
Nokturno Es dur op. 55 č. 2
Fantasie-impromptu cis moll op. 66
ROBERT SCHUMANN
Sonáta fis moll op. 11
FRANZ SCHUBERT
Sonáta G dur D 894

Zajímavé odkazy:

Vstupenky a více informací

https://www.fok.cz/cs/elisabeth-leonskaja-klavirni-recital

Událost na Facebooku

https://www.facebook.com/events/854325031614182/

Web umělkyně

http://www.leonskaja.com/

Elizabeth Leonskaja hraje Chopina

https://www.youtube.com/watch?v=4VW3abjR_qU


Teetravel - Váš golfový svět na dlani