07.03.2022

Kdo je nejlepším amatérským pekařem v Česku? Souboj o titul odstartuje už v sobotu 12. března ve 20:10 hodin, kdy se na Jedničce České televize divákům představí aktuální finálová dvanáctka druhé řady soutěže Peče celá země. Hodnocení jejich výkonů se zhostí Míša Landová a Josef Maršálek, vroli moderátorů se i tentokrát představí Tereza Bebarová a Václav Kopta.

„Po úspěšném odvysílání první řady se ukázalo, že pečení diváky opravdu hodně baví,“ říká kreativní producent Petr Mühla doplňuje: „Důkazem toho byl jednak velký divácký zájem a taky to, že se na konkurz do druhé řady přihlásilo čtyřikrát více zájemců, kteří byli poměrně dost vyrovnaní, co se týče dovedností v kuchyni. Věděli taky už velmi přesně, co je čeká–laskavá soutěž zaměřená pouze na jejich umění a chuť péct a tvořit. Bylo těžké z nich vybírat.“

Poprvé se dvanáctka nejlepších představí již v sobotu 12. března. Štáb nachystal pro diváky celkem deset sedmdesátiminutových epizod, chybět nebudou obdivuhodné výkony, ale také chvíle, kdy se úplně nedařilo. „Z gauče to pečení vypadá mnohem snazší, než je to pak v reálu,“ komentuje po první výzvě účast v pořadu jeden ztuctu nových soutěžících. Ti se sešli v areálu zámku Bon Repos, který se po dvou letech znovu provoněl vůněmi nejrůznějších pochutin a ingrediencí. Na účastníky Peče celá země tentokrát čekala zadání obsahující tradiční výrobky jako vánočka, housky, perník nebo rakvičky, ale i výzvy vybízející k větší představivosti a zručnosti. Amatérští pekaři během natáčení tentokrát spotřebovali přes 230 kilogramů mouky, 115 kilogramů čokolády a 2700 kusů vajec.

Peče celá země
I ve druhé řadě porotci ukáží, že měří každý centimetr zadání a dohlíží nejen na správnou konzistenci a chuť, ale také barvu. Vítěze tentokrát vybírá se známou tváří Josefa Maršálka blogerka a lektorka kurzů Míša Landová. „Mám ráda pečlivost, preciznost, když jsou věci souměrné a symetrické. Takové detaily. Každý samozřejmě máme jinou chuť a vkus–dřív se mi líbily potahované dorty, kterým dnes třeba tolik nefandím. Nicméně se od toho dokážu oprostit. Zároveň taky dokážu posoudit, jestli je to čistá práce, byť se mi třeba vzhledově a tematicky nelíbí, i tak však vidím, jestli je výrobek dobře zpracovaný. Další hledisko pak samozřejmě představuje kreativita,“ říká porotkyně, které se v cukrářském světě přezdívá makrónková královna.

Peče celá země II
Stejně jako v případě první řady budou pořadem provázet Tereza Bebarová a Václav Kopta. „Na natáčení jsem trénoval průběžně dva roky. Jedl jsem pravidelně každé tři hodiny. Takže se dá říct, že jsem se udržoval v závodní formě. Během natáčení jsem k tomu přidal sladké, takže katastrofa byla na spadnutí. Děsím se chvíle, kdy nade mnou lékařka pozdvihne obočí a zvýší dávky léků na snížení krevního cukru,“ komentuje v nadsázce moderátor.

Peče celá země
Společně se soutěží představí Česká televize na Déčku nový vzdělávací program Cukrárna u Josefa, a to poprvé 16. března krátce předsedmnáctou hodinou. Ten nabídne týden co týden až do letních prázdnin nejen spoustu nápadů na chutná a zdravá jídla, ale i řadu informací o bezpečnosti a hygieně vkuchyni nebo tipů, jak si ulehčit práci při přípravě pochoutek. „Nápad vychází z úspěchu první řady Peče celá země, kdy se celá země rozpekla. V každém díle mi pomáhá dvojice dětí mezi šesti a deseti lety. A kruce mi bude pokaždé také loutková postavička Bublaniny, kterou ztvární Zorka Jandová,“ dodává průvodce pořadu Josef Maršálek.

Cukrárna u Josefa
Současně se v době vysílání Peče celá země zapojí Česká televize do projektu Obědy pro děti na pomoc školákům, kteří se ocitli v situaci, kdy jim jejich rodiče nemohou zaplatit školní obědy. Tvářemi televizní kampaně se stala moderátorka Tereza Bebarová společně s první vítězkou soutěže amatérských pekařů Petrou Burianovou.

V Ola Kala se pekly Jahodové indiánky s vlčím mákem

Buflery: 40 g cukr krupice, 3 ks vejce M, 10 g kukuřičný škrob, 20 g voda, 70 g hladká mouka
Z bílků, vody a cukru ušleháme pevný sníh. Nepřešleháme. Rukou lehce vmícháme žloutky, nakonec zlehka mouku a škrob.
Mícháme rychle ale opatrně, aby nám hmota nezřídla. Hmotou naplníme cukrářský sáček s hladkou kulatou trubičkou a na plech vyložený papírem stříkáme piškoty o průměru asi 4 cm. Pečeme pomalu při 170 ° C dozlatova. Necháme zcela vychladnout.

Jahodový sníh s vlčím mákem: 75 g bílků, 75 g pyré z jahod, 2 g kyseliny citronové, 300 g cukru krupice, 100 g voda, pár kapek esence vlčího máku.
170 g cukru přivedeme pomalu k varu s vodou a vaříme až na teplotu 118 ° C. Pyré s bílky a kyselinou vyšleháme dotuha za postupného přidávání zbylého cukru. Uvařený cukr a pevný sníh musí být hotový zároveň. Tenkým pramenem rozvar za stálého šlehání nalejeme do sněhu a vyšleháme dotuha. Dochutíme esencí.

Poleva:500 g bílé čokolády,75 g kakaového másla.Ve vodní lázni rozpustíme kakaové máslo, přidáme čokoládu a rozpustíme.Použijeme při asi 35 °C

Na zdobení: sušená růže plátky, stříbrné třpytky ve spreji.

Na upečené a vychladlé piškoty stříkáme sáčkem s velkou hladkou trubičkou vlažnou sněhovou hmotu do tvaru indiánků se širokým základem. Necháme v pokojové teplotě zaschnout a zchladnout. Po zaschnutí namáčíme v čokoládě a dozdobíme sušenými květy a třpytkami.

Zdroj, foto: Česká televize, Redakce


Teetravel - Váš golfový svět na dlani