21.04.2023

Již od prvního rozkvetlého stromu musí alergici vytahovat kapesníky, bohužel spolu se stromy ale kvetou i plíce. Luhačovické lázně dlouhodobě nabízí širokou škálu léčebných pobytů, které prokazatelně ulevují od pneumologických potíží, neblaze působících na děti i dospělé, přičemž pozitivní účinky léčivých vod lze pocítit na celé dýchací soustavě jedince.

Co jsou vlastně alergie?
Jde o reakce našeho imunitního systému na ničení škodlivých látek v těle. Počet alergiků se kvůli zhoršujícímu životnímu prostředí a nezdravé výživě stále zvyšuje a mnoho nemocí, jako například bronchiální astma či atopický ekzém, projevující se již od útlého věku, neblaze působí na jedince. Alergií přitom existuje více druhů, od klasické pylové, která může mít projevy běžné rýmy, až po astma, anebo třeba potravinové, které mohou vést k již zmiňovaným atopickým ekzémům. Kombinace alergické rýmy s dalšími onemocněními je označována jako atopický syndrom. Pokud se již projevil některý z těchto alergických příznaků, lékař by měl důkladně projít rodinnou anamnézu, protože dědičnost zde hraje významnou roli. V těchto případech je právě stěžejní komplexnost lázeňské léčby v Lázních Luhačovice, a.s., kde jsou procedury nastaveny individuálně, tedy na míru zdravotnímu stavu.

Lázeňský park v Luhačovicích

Kdy vyrazit na léčbu do lázní, a proč?

S nástupem pylové jarní sezóny začínají trápit mnohé z nás záněty spojivek, rýmy a kašle či nepříjemná dušnost. „V první řadě doporučuji využít lázně jako prevenci pro alergiky ideálně v čase, než nastoupí pylová sezóna. Lázeňská léčba alergických potíží spočívající v terapii přírodními minerálními vodami je ale velmi prospěšná i v období, kdy se alergie projevují nejvíce,“ radí MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s. Ať už chcete alergiím předejít, anebo se u vás první příznaky začaly projevovat, využijte přírodní lázeňské posílení dýchacích cest!

Jak pomáhají lázeňské procedury?

K uvolnění, stabilizaci zdravotního stavu a snížení počtu záchvatů pomáhají minerální vody v rámci inhalací. Jejich aplikace je vhodná pravidelně, neboť cíleně napomáhají ulevit od bolestí, posilují nosní sliznici, dutiny i plíce. Účinky inhalací pak umocní také celá škála fyzioterapeutických metod či uhličité koupele. „Při posilování organismu pro odolnost na alergické projevy je nutné dbát především na komplexnost procedur a stabilizování celého atopického syndromu. První z vyhledávaných řešení je dechová inhalace minerální Janovy vody, která má tzv. mukolytický efekt, což znamená, že rozpouští hlen v dýchacích cestách, pročistí je a umožní tak snadnější odkašlání a zvětší funkční kapacitu plic. Jejich výsledek pocítíme téměř okamžitě. Dýchací soustavu neovlivňuje pouze léková inhalace, ale i kloktání minerální vody, „konvičkování“, napařování a dechová cvičení jsou procedury, které ve vzájemné kombinaci pomáhají,“ říká MUDr. Petr Pšenica z luhačovických lázní a dále uvádí: „V rámci komplexního přístupu je i při dechových potížích využíván efekt uhličitých koupelí, které pomáhají zlepšit prokrvení a posilují tak celkový účinek rehabilitace. Oxygenoterapií, při které je inhalován koncentrovaný kyslík, jsou zase posilovány nejen plíce, ale i jiné životně důležité orgány. Účinky komplexní lázeňské léčby mohou přetrvávat i několik měsíců po ukončení pobytu.“ Léčbu alergií posiluje také dechová fyzioterapie, konkrétně třeba reflexní metodou „míčkování“, která ovlivňuje činnost orgánů a je založena na stlačení svalů, prováděná molitanovými míčky různých velikostí. Po těchto procedurách budou plíce méně náchylné, nos uvolněný a noci plné klidného spánku.

Léčí už jen čistý vzduch v lázeňském městečku
Pro prevenci alergií nesmíme zapomenout ani na pravidelné pohybové aktivity, které je možné provádět na čerstvém vzduchu. Ačkoliv se procházky lázeňským areálem mohou jevit jako běžný pohyb, ve skutečnosti patří mezi účinné rehabilitační cvičení hrající významnou úlohu při posilování plic. „Vytrvalostní trénink a respirační fyzioterapie jsou v tomto ohledu velmi důležité, protože zlepšují nejen funkce dýchacího ústrojí, ale jsou prospěšná i pro celkovou tělesnou výkonnost a odolnost,“ uvádí MUDr. Petr Pšenica z luhačovických lázní a dále radí: „Jakkoli to může znít odborně, příliš sportovně či namáhavě a raději byste to ihned vzdali, není potřeba se ničeho obávat – nejjednodušším nejpřirozenějším vytrvalostním tréninkem je rychlá chůze.“ Ať už ale zvolíte procházky či jinou pravidelnou činnost, vždy je potřeba mít na paměti také přiměřenou zátěž pro dýchací a oběhový systém. Neméně důležitá je i psychická pohoda, kterou podpoří vůně čerstvě upečených oplatek nebo bublání tekoucí vody léčivých pramenů, a vyvarování se stresu, jenž jakékoliv onemocnění ještě zhoršuje.

Prevence alergií již od útlého věku

Čerstvě narozené miminko, batole či školák… vyhnout se alergiím u svého potomka řeší leckterá maminka. Osvědčený recept nejedné rodiny se stala společná dovolená v Moravském krasu, kde právě Lázně Luhačovice, a.s., mají širokou škálu programů léčby pro celou rodinu. „Důležitý je věk dítěte, ve kterém se mu potíže poprvé projeví. Některé děti mají rýmu, která je výrazně neobtěžuje, jiné prožívají daleko větší problémy, třeba špatně spí, a s tím může souviset i navazující, nedostatečné soustředění ve škole,“ popisuje MUDr. Petr Pšenica z luhačovických lázní, který dále pokračuje: „Zdravotní stav by měl vždy posoudit dětský lékař i s ohledem na rodinnou anamnézu. Po posouzení alergologa může následovat i dodatečná léčba v lázních, kam spolu s dítětem může vyrazit i doprovod – ať už rodič, prarodič či zletilý sourozenec. Balneoprovoz dětské léčebny Miramonti navíc připomíná podmořský svět s majáky, záchrannými kruhy, rybami a mořskými koníky, a rozptýlí tak obavy a strach dětí z lékařského prostředí. “ Rodiny s alergickými dětmi pobyty v lázních využívají často jako rodinnou dovolenou.
Box odborníka
Do lázní od nejmenších

Dětská dýchací onemocnění, včetně alergií, by rozhodně neměla být opomíjena, protože mohou vést k dalším zdravotním komplikacím v dospělosti. Proto v Lázních Luhačovice, a.s., poskytujeme lázeňskou péči pro dětské pacienty již od jednoho a půl roku až do 18 let. Tyto děti se výborně adaptují na nové prostředí a dobře spolupracují s lékaři, sestrami i fyzioterapeuty. Například dětská léčebna Miramonti je vhodným místem, kde rodiče doprovázejí své děti a zúčastňují se procedur společně. A to nejen na inhalacích, ale i rehabilitacích nebo koupelích, přičemž nově osvojené techniky a znalosti tak mají možnost uplatnit doma po skončení pobytu.
MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a. s.
Konec boxu odborníka

TIP: Domácí dechová cvičení
Plíce astmatiků, alergiků a lidí s dalšími pneumologickými obtížemi, a to včetně dětí, posiluje v lázních pravidelná dechová rehabilitace, která ovšem může dobře posloužit i zdravým jedincům a v domácím prostředí. „Nezbytným základem dechové rehabilitace je bezvadné držení těla a nácvik správného dýchání. Tato cvičení začínají lokalizovaným dýcháním – nejprve břišním, pak dolním hrudním a horním hrudním dýcháním s maximálními nádechy, čímž se žádoucím způsobem rozvíjí hrudní koš. Poté následuje pasivní výdech, přičemž se vše provádí se zavřenými ústy, a to vleže nebo vzpřímeném sedu,“ radí cvičení MUDr. Petr Pšenica. Kromě plicních funkcí zlepší tyto cviky například i vykašlávání.

Jak prolévat nos v domácím prostředí?
Celý proces konvičkování nejen pro alergiky, ale i jako prevence, začíná vypláchnutím nosu a dezinfekcí ústní dutiny vykloktáním solných roztoků. „Pravidelné prolévání nosu Vincentkou, označované jako konvičkování, působí preventivně tím, že pomáhá otužovat nosní sliznici, která je tak odolnější vůči infekcím,“ popisuje přínosy lékař MUDr. Petr Pšenica z Lázní Luhačovice, a.s., a dále blíže vysvětluje samotné prolévání: „V jemném předklonu, mírně nakloněné hlavě pomalinku naléváme minerální vodu do jedné z nosních dírek – nejprve na jednu stranu a poté na druhou, přičemž z té druhé nosní dírky nám vždy bude minerální voda vytékat ven.“ Celý proces je jednoduchý a hlavně velmi účinný, provádějte jej však nad vanou či umyvadlem.
TIP: Lázně pomohou i na pár dní
Máte-li silné a časté dýchací potíže způsobené nejen alergií, navštivte lázně jako samoplátce, a to třeba jen na týden. Takový pobyt má význam zejména na utužení imunity, úlevě od bolesti a uvolnění napětí po nabitém pracovním týdnu. Konkrétně například pobyt Tradiční luhačovická kúra, který v sobě zahrnuje vstupní lékařské vyšetření, při kterém je sestaven individuální léčebný program, pomůže i s dýchacími nemocemi. Nabyté zkušenosti pak můžete zužitkovat při domácí léčbě.

www.lazneluhacovice.cz


Teetravel - Váš golfový svět na dlani