25.10.2019


Skvělé odpoledne zažil každý, kdo se v sobotu 19. října odpoledne vydal na Vyšehrad do parku před Staré purkrabství. Byla zde totiž slavnostně otevřena nová kniha autorky Romi Grey a ilustrátora Ondřeje Smeykala Jmenuji se Orel.
Kmotry se stali: herec Jaroslav Dušek, režisér Steve Lichtag, Petr Dobrý stojící za iniciativou Slepice v nouzi, Romana Jákl Vítová, Romana Šonková zastupující organizaci Compassion in World Farming, Karel Svoboda z nakladatelství KNIHA.JE, autoři a Simona Babčáková, která odpolednem se skvělou atmosférou provázela. Kmotři nový titul, jehož děj se odehrává na jihočeském dvorku, stylově pokřtili zrním. A co dodat závěrem? Snad jen to, že je to příběh, ve kterém se dějí věci neuvěřitelné a rozhodně osloví děti i dospělé.


Dalším kmotrem v řadě byl režisér Steve Lichtag, který prozradil, že titul nevychází jen v českém jazyce, ale má již i anglickou verzi. Už teď je tedy jasné, že Orlík se stane slepicí mezinárodní, protože kniha bude putovat po celém světě.


Tento krásný láskyplný příběh přišla podpořit také Romana Jákl Vítová. „Pro mě má tato kniha více rovin. Připomněla mi i to, že jsem jako dítě byla právě takovým zvídavým bezstarostným Orlíkem, a že se vlastně všichni během života uzavíráme do své vlastní klece strachů, ega a bolestivých zkušeností. Zároveň dává naději, že když se nebudeme bát otevřít svoje srdce a duši, pak můžeme vidět spoustu zázraků, které nám život nabízí,“ pronesla s porozuměním Romana Jákl Vítová, kterou titul opravdu oslovil.


Pozvání přijala také Romana Šonková, která zastupuje společnost Compassion in World Farming a vede kampaň s názvem Konec doby klecové. Jak již sám název napovídá, soucit se všemi uvězněnými tvory je pro ni i organizaci na prvním místě a rozhodně byla velmi potěšená, že i ona může být kmotrem krásné knihy.


Velkou zásluhu na tom, že tento laskavý příběh půjde světem, má vlastně na svědomí herec Jaroslav Dušek. „No, je to tak. Znám se s autorkou a ten příběh se mi líbil. Je také o tom, že v žádné kleci se nedá žít. Co popřát jiného knize? Než aby roztáhla křídla jako orel a bez námahy stoupala nesena příznivými proudy, “ nechal se slyšet Jaroslav Dušek.


Karel Svoboda z nakladatelství KNIHA.JE potvrdil, že s myšlenkou vydat tento laskavý příběh přišel opravdu Jaroslav Dušek. Do světa ji vypustil se slovy: „Přeji si, aby kniha měla poslání, aby vyjádřila to, co měla, abychom si uvědomili, že na této planetě nejsme sami. Slepice je pro mne metafora vztahů nejen k sobě, ale i k zvířatům,“ pronesl vstřícný nakladatel.
Programem a slavnostním otevřením skvěle provedla Simona Babčáková, která by měla jedno přání, chtěla by, aby lidé po přečtení této knihy měli chuť jít ven, aby zažili nějaké dobrodružství.

Slepice, Jmenuji se Orel, ať máš šťastný let!Ukázka:
Asi vás bude zajímat, jak jsem k tomu jménu přišla.
Vždy jsem byla jiná. Všimly si toho nejdříve mé sestry. Být v jejich blízkosti bylo někdy nebezpečné. Jednoho dne, kdy nás do výběhu přišla pustit naše nová paní, co se teď o nás starala, už jsem to věčné pronásledování svých sester nemohla snést. A tak jsem udělala něco podivného. Jak se později ukázalo, bylo to to nejlepší, co jsem mohla udělat. V rychlosti jsem se rozběhla, roztáhla křídla a skočila té paní do náruče.
No, popravdě, asi dost jsem ji vyděsila, protože lidé se bojí vztekliny a všelijakých věcí, které nemají pod kontrolou.


Pevná vazba, 80 stran
Barevné a černobílé ilustrace
Určeno pro malé čtenáře a jejich rodiče
Žánr Literatura světová, Příběhy

1. vydání originálu: 2019
Jazyk vydání: český
Ilustrace/autor obálky/foto: Ondřej Smeykal

Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 9788090697980


Teetravel - Váš golfový svět na dlani