20.05.2019

Po deseti letech od premiéry diváckého hitu Kdo je tady ředitel? chystá Švandovo divadlo v Praze novou komedii s Michalem Dlouhým a Kamilem Halbichem: ten první se vrátí v roli ješitného, po uznání toužícího herce, druhý v úloze jeho upjatého agenta. Hořkosladká komedie Smrt mu sluší vypráví o lidech kolem divadla, kteří spolu sehrají mrazivě legrační partii o slávu, pocty i život. Autorem a režisérem hry je Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla, který tentokrát napsal všem hercům jejich postavy přímo na tělo. Premiéra původní české komedie s podtitulem „největší divadelní událost od přeletu rakve nad Národním divadlem“ bude u Švandů v sobotu 25. května ve Velkém sále.

Premiéra původní české komedie s podtitulem „největší divadelní událost od přeletu rakve nad Národním divadlem“ bude u Švandů v sobotu 25. května ve Velkém sále.


Bob Barel (Michal Dlouhý) je hercem na volné noze a populární hvězdou televizního seriálu. On i jeho agent, věrný přítel Kamil Křovina (Kamil Halbich) cítí, že se blíží zásadní chvíle jejich životů. Za svůj strhující herecký výkon v titulní roli inscenace Čas psychopatů je Barel konečně nominován na cenu v divadelním světě nejváženější - Cenu Thálie. Její získání už může zhatit pouze poslední, zatím stále neodevzdaný hlas kritika Hartmanna (David Punčochář). Jenže o něm je známo, že Barelovo herectví nemá rád… Barel s Křovinou proto zosnují lstivý plán, jehož následky jsou pro budoucnost všech účastníků osudné. Ještě štěstí, že se v Národním divadle chystá další státní pohřeb! A že tam kromě dramaturgyně Jolany Humhalové (Natálie Řehořová) a vrátného Mirečka (Miroslav Hruška) pracuje také zkušený ředitel (Robert Jašków)! A ten si ve své Zlaté kapličce vždy ví rady, i když mají všichni kolem v očích smrt…
Chytrá komedie o světě divadla

„Na začátku byl nápad na dialog, jak dva herci unesou kritika, aby mu přečetli jeho recenze a dokázali, že nemá pravdu,“ říká autor, režisér a dlouholetý ředitel smíchovské scény Daniel Hrbek. Ten ve hře Smrt mu sluší vykreslil divadelní svět jako místo krásné i kruté, laskavé i bezohledné. „Divadlo současně miluji a nenávidím. Na prostředí, ve kterém se celý život pohybuji, proto nahlížím s láskou, avšak také s nadhledem, ironií a jistou dávkou hořkosti,“ přiznává Daniel Hrbek. A netají se tím, že se při psaní jednotlivých postav inspiroval skutečnými osobami současné divadelní scény, sebe nevyjímaje. Michalovi Dlouhému, Kamilu Halbichovi, Robertu Jaškówovi a dalším hercům tak napsal jejich postavy přímo na míru, přičemž jim někdy rovnou ponechal i jejich křestní jména.


David Košťák, který je spolu s Martinou Kinskou dramaturgem inscenace, k tomu uvádí: „Ve hře nahlížející do divadelního zákulisí se odráží bohaté zkušenosti Daniela Hrbka s chytrými konverzačními a situačními komediemi, které už ve Švandově divadle vytvořil. Pod zábavnou slupkou se však jeho text dotýká věcí mnohem hlubších, jako přirozená lidská touha po uznání, přijetí, blízkém vztahu a nesmrtelnosti. Smrt mu sluší je tak kromě náramné, do vlastních řad pálící komedie také hořkosladkým příběhem člověka, který se snaží vzepřít svému osudu.“

Jako Jágr s Plekancem
„Hraji sám sebe a to se mi na tom - jako herci - líbí,“ pochvaluje si svou roli Michal Dlouhý, jehož hra Smrt mu sluší okamžitě nadchla a při prvním čtení textu posmrkal celý balíček papírových kapesníků – smíchy. Po Kristofferovi v komedii Kdo je tady ředitel?, - adaptaci slavného filmu Larse von Triera, kterou u Švandů také zrežíroval Daniel Hrbek – ztvárnil Michal Dlouhý ve hře Smrt mu sluší znovu charakter sebestředného herce. „Rozdíl mezi Kristofferem a Bobem Barelem je deset let u divadla – tedy mých deset let,“ vysvětluje. „Nejvíc se ale liší tím, že Kristoffer je herec podle Larse von Triera, kdežto Bob Barel jsem já očima autora Daniela Hrbka. A jestli jsem také tak ješitný? Jsem herec, který by měl být ješitný! Jaká je skutečnost, ať soudí ti druzí,“ směje se Michal Dlouhý, který za svůj největší profesní úspěch považuje lidi, s nimiž má možnost pracovat. Divadelní kritiku, ať už pozitivní nebo negativní, proto tak silně jako Bob Barel on sám ani zdaleka neprožívá. „Nejlepší kritici jsou vaši blízcí. Rodina a kamarádi. Vědí, co jste pro to udělali, ale vždy na nich poznáte, jaké to opravdu bylo,“ říká herec, který si úlohu v komedii Smrt mu sluší pochvaluje i proto, že se díky ní na jevišti znovu setkává se svým kolegou a kamarádem Kamilem Halbichem.


Dokonalou symbiózu, vybroušenou mnohaletým „partneřením“ na scéně Švandova divadla, potvrzuje i Kamil Halbich, jehož prý už od Michala Dlouhého nepřekvapí vůbec nic. „Můžeme spolu hrát i poslepu,“ říká. „Jako v hokeji Jágr s Plekancem. Míša je ten Džegr - v požehnaném věku stejný hračička. Ale ten tah na branku, ten tam pořád je. No a já jsem ten Pleky: finančně zajištěný dělník ledu,“ vtipkuje Kamil Halbich. Ten v komedii Smrt mu sluší ztvárňuje poněkud koženého hereckého agenta, aniž by ovšem ve skutečnosti sám nějakého agenta měl. „Měl jsem, ale nevyplatil jsem se mu. Nechtěl jsem dělat reklamu na Jupíka,“ přiznává.


Výraznou figuru – ředitele Národního divadla – si s gustem zahrála další stálice smíchovské scény Robert Jašków. O své postavě říká: „Ředitel divadla je vlastně vůdčí figura v prostředí, kde jsou všichni přátelé. Zodpovědnost, kterou ale za vše má, jej drží v neustálém stresu. Je to sice cholerik, ale pro záchranu divadla udělá cokoliv. Jsem si jistý, že autor Daniel Hrbek čerpal i ze svých ředitelských zkušeností.“


V roli dramaturgyně Jolany Humhalové, Barelovy „bývalky“ a ženy toužící po lásce jako vystřižené z klasických divadelních kusů, uvidíme Natálii Řehořovou. Vrátného Mirečka, přičinlivého strážce Zlaté kapličky, ztvární Miroslav Hruška. Kritika Davida Hartmanna, jenž ve volném čase nabízí netradiční koncerty navazující na bytové divadlo Vlasty Charmostové, hraje David Punčochář.
Scénografem inscenace je Petr Masopust, který s Danielem Hrbkem coby režisérem spolupracoval na severských komediích Kdo je tady ředitel? a Kurz negativního myšlení. Kostýmy vytvořila Paulína Bočková, jejíž práci mohou diváci znát například z posledního filmu Jiřího Mádla Na střeše. Výrazný hudební doprovod vybral sám režisér.


Světová premiéra komedie Smrt mu sluší bude 25. května 2019 ve Velkém sále, nejbližší reprízy jsou naplánovány na 27. května a 3. a 10. června – jsou však již beznadějně vyprodány. Další uvedení hry plánuje Švandovo divadlo opět od září tohoto roku po divadelních prázdninách.

www.svandovodivadlo.cz

Daniel Hrbek
Smrt mu sluší

Režie Daniel Hrbek
Dramaturgie David Košťák, Martina Kinská
Scéna Petr Masopust
Kostýmy Paulína Bočková
Výběr hudby Daniel Hrbek

Osoby a obsazení
Bob Barel, herec na volné noze Michal Dlouhý
Kamil Křovina, jeho agent Kamil Halbich
Ředitel Národního divadla Robert Jašków
Mireček, vrátný Národní divadla Miroslav Hruška
Jolana Humhalová, dramaturgyně ND Natálie Řehořová
David Hartmann, divadelní kritik David Punčochář

Premiéra je v sobotu 25. května 2019 ve Velkém sále Švandova divadla.
Nejbližší reprízy jsou naplánovány na 27. května a 3. a 10. června 2019.


Kdo je kdo:

Daniel Hrbek
režisér, pedagog a ředitel Švandova divadla v Praze

Pochází z Olomouce, narodil se v roce 1971 do kulturního a intelektuálního zázemí učitelské rodiny. Daniel Hrbek začínal jako herec v Severomoravském divadle v Šumperku (1989/90) a následně v Moravském divadle v rodné Olomouci (1990/1991). Poté byl přijat na DAMU, kde absolvoval tituly Bc. v oboru herectví a Mgr. v oboru režie. V roce 2006 uzavřel doktorandské studium v oboru Teorie divadla na pražské DAMU a získal titul Ph.D. Po osudovém setkání s Petrem Léblem a dvouletém angažmá v Divadle Na Zábradlí (1993 - 1995) založil se spolužáky Petrem Svojtkou a Jiřím Janků studentské generační Divadelní sdružení CD 94.

Později zvítězil jako osmadvacetiletý v konkursu na ředitele Divadla Labyrint (dnešní Švandovo divadlo na Smíchově). Dotáhl do úspěšného konce jeho rozsáhlou rekonstrukci a od roku 2002 v něm naplňuje svou představu moderního kulturního centra živého umění. Jako divadelní režisér a spoluautor scénáře uvedl na smíchovský repertoár např. diváky velmi oblíbené severské komedie Kdo je tady ředitel? a Kurz negativního myšlení, které mají za sebou už stovky repríz. K úspěšným titulům v jeho režii patří dále hra Protest/Rest, v níž propojil známou aktovku Václava Havla s nově napsanou hrou současného autora, nebo černá gangsterská komedie Zabít Johnnyho Glendenninga. A vydařila se i hořkosladká komedie Pohřeb až zítra, pro níž jako autorku oslovil Natálii Kocábovou, spolupracoval s ní na scénáři a ujal se pak i režie.

Mezinárodní úspěch v Londýně, Bruselu i v New Yorku sklidila jeho inscenace The Good and The True s anglicky mluvícími herci. Hru vycházející ze skutečných osudů herečky a atleta, kteří přežili holocaust, Daniel Hrbek režíroval a (spolu s Brianem Danielsem) se podílel i na scénáři. S dramatem pak hostoval mj. na prestižní divadelní scéně DR 2 na off-Broadwayi. V roce 2018 ji před americkým publikem uvedl i na několika scénách ve Washingtonu a New Yorku v rámci tamějších oslav výročí 100. let vzniku republiky. V české verzi je hra uváděna od roku 2011 na studiové scéně Švandova divadla pod názvem Šoa. A Daniel Hrbek je pod ní opět podepsán nejen jako režisér, ale - spolu s Lucií Kolouchovou a Tomášem Hrbkem - také jako její spoluautor.

Jako autor vytvořil a jako spoluautor se podílel na řadě dalších her a adaptací, např. Tři mušketýři (spolu s Jiřím Janků, 1998), Narozen 28. října (s Jiřím Janků a Petrem Svojtkou, 1999), Hostina skončila (podle povídky Grahama Greena, 1998), Kar (1999), V síti (s Davidem Hrbkem, 2000) či Krakatit (s Martinou Kinskou, 2013): adaptaci slavného románu Karla Čapka zároveň režíroval. Jeho nejnovějším počinem coby autora a režiséra je hořká komedie Smrt mu sluší (2019), do níž promítl svou mnohaletou zkušenost s krásným i krutým světem divadla.

Daniel Hrbek působí také jako vedoucí ročníku a pedagog režie na Katedře činoherního divadla pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění.

Michal Dlouhý
Bob Barel

Narodil se v Praze a herectví se začal věnovat už jako malé dítě. V roce 1988 ukončil studium na pražské konzervatoři a od té doby se objevoval na předních českých divadelních scénách. Zahrál si například i v Národním divadle ve hře Smrt obchodního cestujícího. Od roku 2001 působil v angažmá v Činoherním klubu v Praze. V současné době je na volné noze a nadále se objevuje na mnoha pražských jevištích. Ve Švandově divadle působí jako stálý host. Již deset let tu hraje hlavní roli v úspěšné komedii Kdo je tady ředitel?, diváci jej však mohou znát také z Žebrácké opery, Zabijáka Joe, Kurzu negativního myšlení, nebo z nejnovější premiéry dramatu Scény z manželského života, kde ztvárnil manželský pár s Michaelou Badinkovou.

Na rozdíl od mnoha jiných dětských hereckých hvězd se před kamerou uplatnil i v dospělosti. Hrál v desítkách filmů, v televizních seriálech a inscenacích. Dosud největší filmovou roli mu nabídl v roce 2005 režisér Jiří Svoboda ve drsné kriminálce Sametoví vrazi, příběhu inspirovaném skutečnou kauzou tzv. Orlických vražd, kde ztělesnil rozporuplnou postavu Karla, jenž byl hlavou celého gangu. Nedávno jej diváci měli příležitost sledovat v titulní roli oblíbeného televizního seriálu Kapitán Exner.

Michal se ve velké míře věnuje také dabingu. Jeho hlasem k divákům v amerických blockbusterech promlouvá například Brad Pitt nebo Keanu Reeves.

Kamil Halbich
Kamil Křovina

Narodil se v Liberci, kde vystudoval gymnázium. Poté zamířil do Prahy na DAMU, kde studoval herectví pod vedením Daniely Kolářové, Františka Němce a Bořivoje Navrátila. Už během studia se začal objevovat v divadle Na zábradlí, Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého a v Národním divadle. Přestože on sám na vojně nebyl, první větší rolí, kterou se zapsal do podvědomí širokého okruhu diváků, byla postava poručíka Bílka v televizním seriálu Chlapci a chlapi.

Studium herectví ukončil v roce 1990 a začal hrát pravidelně v divadlech - Pod Palmovkou, V Řeznické, Rokoku, ale také v Činoherním klubu. Opakovaně vystupoval na Letních shakespearovských slavnostech a v rámci festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem ztvárnil titulní roli v inscenaci Don Quijote.
První velká filmová role přišla v roce 1995 ve filmu Jiřího Hubače Učitel tance. Od té doby se pravidelně objevuje na televizních obrazovkách i na filmovém plátně. Naposledy jej mohli diváci sledovat v internetovém seriálu Za oponou.

Řadu let působí také ve Švandově divadle, kde ztvárnil mnoho divácky oblíbených rolí. V současné době tu vystupuje v inscenacích Hamlet, Řemeslníci a Kurz negativního myšlení, nově se objevil také v nedávné premiéře dramatu Scény z manželského života. Už desátým rokem s Michalem Dlouhým vytváří i ústřední dvojici v kultovní inscenaci Kdo je tady ředitel?.

foto: Alena Hrbková

zdroj: Švandovo divadlo


Teetravel - Váš golfový svět na dlani