12.03.2022

Film Myši patří do nebe režisérské dvojice Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, na Českých lvech porazil i drama Moje slunce Mad, které se dočkalo nominace na Zlatý glóbus a získalo Cenu poroty na festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy.

„Vzhledem k tomu, že se už dlouhá léta věnuji astrologii, podívala jsem se do hvězd a ty mi prozradily, že pátý březen je mně a mé práci příznivě nakloněn. A protože film Myši patří do nebe je prodloužená ruka mé literární tvorby, tušila jsem, že vše dobře dopadne. Nebylo proto nutné nervózně sledovat předávací ceremoniál. Počkala jsem, až mi začaly přicházet blahopřejné esemesky a pak jsem dala volný průchod radosti,“ dodala s úsměvem Procházková, která přiznala, že režiséři naplnili její představy o zfilmování knihy naprosto dokonale.
Kniha Myši patří do nebe...ale jenom na skok, Iva Procházková, Albatros, 299 Kč.

Pro tuto novou knižní edici vytvořila Denisa Grimmová veškeré ilustrace.

Dobrodružství myšky Šupito začíná dramaticky. Myška utíká cestou necestou před lišákem, který ji pronásleduje, a zřítí se z příkrého srázu do propasti. Když se Šupito probudí, uvidí před sebou malou rozpláclou myšku. Ta myška se nehýbá a – vždyť je to ona! A kolemjdoucí sestřenice Žerebrouky, která se s ní vesele pouští do řeči, přece loni umrzla v lese! Co se to jen děje? Čtenáře čeká nejedno překvapení, protože – myši patří do nebe, ale jenom na skok!

Kniha je i v projektu LiStOVáNí, který každý měsíc představuje zajímavé knižní novinky. Vybraní autoři a jejich dílo či přímo specifická kniha jsou pak před diváky interpretováni v podobě scénického čtení. Jde vždy přibližně o hodinové divadelní vystoupení, ve kterém je přenášen děj knihy, jazyk autora a atmosféra dané literatury na obecenstvo, které se v čele s mladou generací ve světě oproštěném od kultury a literatury vrací zpět k tomu, co tu bylo první – ke knize. Nejde o nějaké fanzinové čtení oblíbených pasáží, jde o dýchající představení s rekvizitami, kostýmy, hudbou, začátkem a koncem. Za šíření čtení a čtenářství mělo ve svém čase LiStOVáNí záštitu Ministerstva školství. Za mimořádný přínos v oblasti propagace čtenářství získalo LiStOVáNí cenu Nadace Český literární fond.

Iva Procházková
Autorka a scenáristka Iva Procházková píše pro malé čtenáře, teenagery i dospělé. Do literatury vstoupila v polovině sedmdesátých let, ale jako dcera politicky nežádoucího spisovatele a scenáristy nesměla publikovat. V roce 1980 jí vyšla pouze kniha Komu chybí kolečko?, poté mohla psát jen divadelní hry. V roce 1983 s rodinou emigrovala a žila v Německu, kde se prosadila jako úspěšná spisovatelka a autorka divadelních her. Po návratu do Česka pokračovala v tvorbě pro děti, nyní spolupracuje také s televizí, podílela se například na seriálu Vraždy v kruhu či pohádce Slíbená princezna. Napsala mnoho úspěšných knih pro děti, za titul Myši patří do nebe získala v roce 2007 cenu Magnesia Litera. Za svou obětavou práci pro dětskou literaturu získala cenu za celoživotní přínos také cenu Zlatá stuha 2019.


Teetravel - Váš golfový svět na dlani