16.06.2023

Začíná další ročník Festivalu bonsají a japonské kultury. Součástí je i mezinárodní přehlídkové trienále, které se v ČR koná jednou za tři roky.
Botanická zahrada hl. m. Prahy zve na další, již osmnáctý ročník přehlídky nejlepších bonsají od předních českých i zahraničních pěstitelů. Festival bonsají a japonské kultury zahájil velvyslanec Japonska v Praze Jeho Excelence Hideo Suzuki a zpěvák Mirai Navrátil ze skupiny Mirai. Od 16. do 25. června se v Japonské zahradě představí téměř 100 tvarovaných stromků z Česka, Slovenska, Německa, Polska a Litvy. Převážně jsou vystaveny lokální dřeviny, zajímavostí jsou exotičtější druhy jako je netradičně tvarovaný olivovník evropský s drobnými lístky, plodící fíkovník, habr korejský nebo myrta obecná. K vidění budou opět i více než sto let staré exempláře ze sbírek trojské zahrady. Součástí Festivalu bonsají a japonské kultury je v letošním roce mezinárodní přehlídkové trienále, na němž se představí dalších 45 stromků od pěstitelů z Česka, Polska a Německa. Výstava bonsají i trienále je soutěžní. Ty nejlepší bonsaje budou vyhlášeny 24. června. Hlasovat o nekrásnější bonsaj mohou v letošním roce opět i sami návštěvníci. Festival už tradičně doprovází bohatý program, který přiblíží asijské umění tvarování stromů, ale i japonské kulturní tradice. Připraven je též prodej bonsají a doplňkových rostlin.

„Letošní Festival bonsají a japonské kultury nabízí skutečně to nejlepší. V Japonské zahradě je vystavena téměř stovka krásných bonsají od pěstitelů z Česka, Slovenska, Německa, Polska a Litvy ale i cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady. Těší mě, že jsme v letošním roce mohli uspořádat mezinárodní přehlídkové trienále, které se v Česku koná jednou za tři roky a u nás v botanické zahradě poprvé. Trienále se navíc uskuteční ve zcela nových prostorách výstavního sálu v našem novém návštěvnickém centru, který se tím současně otevře veřejnosti. Kromě umění bonsají už tradičně návštěvníkům představíme i Japonsko a jeho kulturu. Tímto také děkuji Jeho Excelenci Hideo Suzukimu, japonskému velvyslanci, který nad naší akcí převzal záštitu a spolu se svou chotí výstavu zahájil. A s ním i zpěvákovi Mirai Navrátilovi, který se stal patronem akce. Jeho vztah k Japonsku je více než zřejmý,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„S mojí chotí zahajujeme výstavu bonsají v Troji již potřetí. Pokaždé je nám potěšením zhlédnout krásné exponáty, setkat se se skvělými lidmi včetně osobností patronů a sdílet se všemi radost z blížícího se léta. Věřím, že návštěvníkům výstavy se bude líbit také doprovodný program, který přibližuje kulturu naší země. Jsem nesmírně vděčný organizátorům za to, v jakém měřítku každý rok představují japonskou kulturu, a návštěvníkům za jejich tradičně velký zájem,“ říká Jeho Excelence Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR.

„Moc mě těší, že botanická zahrada pulsuje životem a je místem, kde se odehrávají takové události jako velkolepá výstava s tolika unikátními exponáty, bohatým programem a mezinárodní kulturní akcí. Zahrada pomáhá nejenom dál rozvíjet spolupráci s Japonskem, ale rovněž zajišťuje osvětu a odbornou i kulturní výměnu mezi oběma zeměmi. A sluší se poděkovat panu řediteli Černému za to, že zatraktivňuje botanickou zahradu pro místní i turisty,“ doplňuje Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy.

Bonsajové trienále – 45 nejlepších bonsají z Česka, Polska a Německa

Součástí letošního Festivalu bonsají a japonské kultury je bonsajové trienále, které se uskuteční od 23. do 25. června ve spolupráci s Českou bonsajovou asociací. Jde o prestižní mezinárodní přehlídku nejlepších bonsajistů z Česka, Polska a Německa. V Česku se tato přehlídka koná jednou za tři roky. Z každé země se může přihlásit pouze 15 stromů a každý pěstitel může vystavit pouze jeden výtvor. Vybírají se tedy opravdu ty nejlepší z nejlepších. Součastí trienále budou rovněž stánky a prezentace bonsajových asociací jednotlivých zemí a jejich společná demonstrace tvarování. Trienále a přehlídka těch nejlepších bonsají se budou konat ve výstavním sále v nově otevřeném návštěvnickém areálu v srdci botanické zahrady. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěžní přehlídky proběhne v sobotu 24. června.

Deset dní ve znamení japonské kultury

foto: Edita Volková

Festival nabídne i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na čajový obřad školy Urasenke s možností ochutnávky šlehaného čaje matcha. Připravené jsou komentované prohlídky japonských mečů a ukázky bojových umění. Malí i velcí se mohou zúčastnit workshopů a vyzkoušet si například malování na textil a keramiku nebo malování tradičních japonských panenek kokeshi či skládání origami. Nebude chybět bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa nebo originální tanec gejš. Na své si přijdou i milovníci japonské kuchyně, ochutnají sushi, tradiční čaj matcha či zmrzlinu s netradičními příchutěmi. V rámci festivalu odborníci předvedou tvarování bonsaje s použitím profesionálních technik a materiálů. Zájemci také budou mít možnost bonsaje a další rostliny, například masožravé, na místě zakoupit. Botanická zahrada připravila i komentované prohlídky v doprovodu zkušených průvodců a speciální večerní komentované prohlídky v Japonské zahradě.

Japonská zahrada v Troji

Japonská zahrada je jednou z nejoblíbenějších expozic trojské botanické zahrady. Rozkládá se na ploše 0,67 ha. Už od svého zpřístupnění veřejnosti v roce 1997 se zde pravidelně konají výstavy bonsají s mezinárodní účastí. V Japonské zahradě také vysadil sakuru v rámci projektu Kořeny osobností prezident Václav Havel a v její blízkosti je borovice Thunbergova, která svým tvarováním připomíná bonsaj a vysadila ji někdejší ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová. V Japonské zahradě jsou během sezóny vystaveny bonsaje ze sbírky botanické zahrady. Tato kolekce čítá na 70 kusů tvarovaných stromků a je hojně zastoupena javory, stálezelenými hlošinami a drmky. Může se pochlubit hned několika více než sto let starými exempláři, jedná se například o javor Bürgerův, buk lesní nebo jasan čínský.

Podrobné informace o programu Festivalu bonsají a japonské kultury a dalších akcích Botanické zahrady Praha najdete na stránkách: https://www.botanicka.cz/clanky/akce

Záštitu nad Festivalem bonsají a japonské kultury převzalo Velvyslanectví Japonska v ČR.

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy 2023

28. 5. – 10. 9.
Hudební procházky – nedělní podvečery ve společnosti klasické hudby
Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli od 28. 5. do 10. 9. máte možnost vychutnat si kouzelné chvíle za tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Dvořák, W. A. Mozart, G. Verdi a další, a to v podání komorních hudebních těles. Hudební podvečery se konají v Ornamentální zahradě každou neděli od 17 hodin.
1. 6. – 5. 10.
Kurátorské provázení

Kurátoři Botanické zahrady Praha vás opět zvou na prohlídky jednotlivých expozic. V rámci těchto procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídky probíhají ve vybrané čtvrtky od června do října vždy od 17.00. Prohlídka je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady.

1. 6. – 31. 10.
Královny medu zblízka

Panelová výstava představuje návštěvníkům včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, představí pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto druhu hmyzu. Autorem snímků je fotograf a vědecký pracovník Viktor Sýkora. Výstavu doplňuje řada interaktivních prvků v rámci expozice Zahrada mEDU.
14. 7. – 30. 9.
Výstava Czech Nature Photo

Ve spolupráci s Czech Photo Centre jsme pro vás vybrali ty nejlepší fotografie rostlinného světa z minulých ročníků této prestižní soutěže, která od roku 2017 představuje fascinující snímky přírody celého světa pořízené českými a slovenskými fotografy. Výstava bude k vidění v prostorách nově vybudovaného návštěvnického centra v srdci zahrady při příležitosti jeho otevření pro veřejnost.


Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).
Novinky a další informace najdete také na
https://www.botanicka.cz/


Teetravel - Váš golfový svět na dlani