10.01.2023

Vrcholem domácí cyklokrosové sezony je tradičně mistrovství republiky a to letošní se pojede jako 72 v pořadí v Mladé Boleslavi. Ve městě cyklokrosu se o medaile jelo v minulosti nejčastěji, v letošním roce se šampionát uskuteční v neděli 15. ledna na tradičním okruhu v lesoparku Štěpánka.

„Pořadatelé jsou zkušení a šampionát bude jistě opět výborně připraven. Přizpůsobili jsme se požadavkům UCI a poprvé se v lednu pojedou o medaile i junioři a juniorky. Děláme to hlavně i pro to, aby se této kategorii prodloužila sezona i s ohledem na mistrovství světa v roce 2024 v Táboře.“ řekl Petr Balogh, předseda cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky, který se zmínil i o prestižním seriálu TOI TOI Cupu, který začal v říjnu na Holých Vrších a skončil v prosinci v Rýmařově a celkem v něm startovalo 2815 krosařů z 15 států.

Již popáté je ředitelem šampionátu Antonín Ungerman. „První domácí šampionát se u nás jel již v roce 1962 a letos si medaile jezdci rozdělí potřinácté. Trať je klasická na níž se jezdí již od roku 2012. Je dlouhá 2760 metrů a když zaprší, tak se třeba půlka okruhu běhá,“ řekl Ungerman. Podle něj jsou mezi muži čtyři kandidáti na medaile - Michael Boroš, Šimon Vaníček, Jakub Říman a Adam Ťoupalík, mezi ženami pak Kristýna Zemanová, případně Kateřina Hladíková, Barbora Jeřábková a překvapit prý může i nestorka Pavla Havlíková. „V současné době lze trať zatím projít v polobotkách, ale předpověď hlásí z osmdesáti procent déšť. Když bude bláto, tak to nebude aspoň drncat,“ dodal s úsměvem Ungerman.

„Na mistrovství se těším, je to vrchol sezony. Jezdí se u nás výborný domácí seriál. Stále se zlepšuje po organizační a technické stránce a věřím, že dobré výsledky se opět dostaví,“ řekl prezident ČSC Petr Marek s ohledem na skutečnost, že medailové žně na MSnejdou tak bohaté, jako v minulosti.

Reprezentační kouč Petr Klouček zdůraznil, že mistrovství bude důležité i s ohledem na nominaci na MS. „Bude na to brán hodně zřetel, ale jsou i nějaká kritéria předen daná, která již splnili Eliška Hanáková, Kateřina Douděrová, Václav Ježek, Kristýna Zemanová a Michael Boroš. Jistou nominaci si vybojují mistři z Mladé Boleslavi,“ řekl Klouček.

Po mistrovství pojede část jezdců na soustředění do Španělska a v jeho rámci pojedou i závod SP v Benidornu a ostatní budou na soustředění v Táboře. „Týden před MS budou v Besanconu již všichni ti, kdo pojedou na světový šampionát. Počítám s účastí asi dvaceti závodnic a závodníků, nejpočetnější bude jistě kategorie juniorů,“ dodal Klouček.

Celkovým vítězem TOI TOI Cupu se stal Šimon Vaníček z ČEZ Cyklo team Tábor. „Zatím je to nahoru a dolu, chtělo by to formu ustálit. Trať v Mladé Boleslavi je pěkné, ale bude záležet na počasí a měla by mi sedět. Největším favoritem je Boroš, celou sezonu to ukazuje, ale medaili bych chtěl. Startoval na SP je skvělé, protože se lze porovnat se světem, ale je vidět, že před námi je spousta práce. Na MS bych chtěl, ale nejdříve se musím nominovat,“ řekl Vaníček.

Zdroj, foto: www.cyklokros.cz


Teetravel - Váš golfový svět na dlani