30.01.2022

Kniha, která přibližuje dědictví našich předků
V online nakladatelství Pointa vyšla tento týden kniha plná příběhů o Šumavě s názvem Bejvávalo na Šumavě – smutno i veselo. Krátké příběhy, které potěší nejen milovníky a příznivce Šumavy od 12 let, vypovídají o reálném životě lidí na území Šumavy. O všem, co jim osud přichystal, co museli strpět, co obětovali, ale třeba i jaké humorné příhody se jim kdy udály. Autorkou knihy je šumavská rodačka Lucie Oudová, která po úspěšném vydání své první knihy Dary Pošumaví (2020), která byla určena především rodinám s dětmi, nyní přibližuje čtenářům Šumavu z jiného úhlu pohledu, a tím je dědictví našich předků. Kniha přináší krátké veselé a smutné příhody, které jsou čerpány z dobových novin, od sběratelů folklóru nebo přímo od samotných Šumaváků. Knižní novinku Bejvávalo na Šumavě – smutno i veselo, prvotinu Lucie Oudové Dary Pošumaví i spoustu dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech.

Pointa.cz Bejvávalo na Šumavě
Autorka: Lucie Oudová
Ilustrátorka: Veronika Víchová

Anotace
Jak se dostat k srdcím lidí? Nechte si vyprávět jejich příběhy. Žili na Šumavě a Šumavou. Jejich duše i ruce byly drsné. Zkuste jim porozumět. Občas se budete smát a jindy plakat, neboť příroda a lidé jsou jedno. Každá generace má své „bejvávalo“ a my se v této knize vydáváme i o století zpět. Čtěte tyto stránky, jako byste zaťukali na omšelé dveře staré chalupy a bylo vám otevřeno. Zasedněte k domácímu stolu a vyslechněte si neobyčejné příběhy obyčejných Šumaváků.

Lucie Oudová
Narodila se na Šumavě a žije Šumavou. Má tuto krajinu hluboko ve svém srdci, proto není divu, že o ní stále píše. V současné době pracuje na pozici sociálního pracovníka, je neustále v kontaktu s lidmi. Volný čas pak tráví se svými dětmi na Šumavě – toulá se s nimi po lesích a zapadlých koutech této krajiny a sbírá vyprávění o neobyčejných lidech. Ty pak sepisuje do příběhů, aby mohla tyto výjimečné odkazy pamětníků předávat dalším generacím. V roce 2020 vyšla její první kniha s názvem Dary Pošumaví, ta byla určena především rodinám s dětmi. Nyní by chtěla přiblížit čtenářům Šumavu z jiného úhlu pohledu, a tím je dědictví našich předků.

Proč knihu napsala
„Často od svých prarodičů slýcháváme jejich vyprávění z dětství a mládí. Málokdo z nás si ale tyto jejich vzpomínky zapisuje. Tím, jak sami stárneme a prarodiče nám odcházejí, zapomínáme i my, jak to tenkrát ta naše babička vyprávěla. Psaním se vždy uchovával odkaz dávných dob pro budoucí generace. Právě z těchto zdrojů je pak možné soudit, co daná doba přinesla, jací lidé zde žili, jaké problémy řešili, co je těšilo, čím hřešili…
Tento pohled do minulosti nám pomáhá pochopit přítomnost a odhadovat budoucnost. A to je právě ten důvod, proč jsem sepsala tuto knihu. Nesmíme zapomínat!“


Teetravel - Váš golfový svět na dlani