13.03.2022

Hledáte během prvních jarních měsíců způsoby, jak co nejvíce posílit imunitní systém, ale zároveň chcete vyzkoušet i něco jiného než vitamínové doplňky, zdravou stravu nebo pravidelné sportování? Vsaďte na otužování, které se v poslední době těší čím dál větší oblibě! Nemusíte se ničeho bát, není totiž nutné se ihned po krk nořit do ledové vody, vyplatí se začít postupně. Stačí jen trocha odhodlání a uvidíte, že již během pár týdnů vám tělo za vaši volbu zaručeně poděkuje.

Podpora imunity po celý rok
To, že otužování posiluje obranyschopnost i psychickou odolnost, slyšel každý z nás už jistě mnohokrát. Nesporných výhod tato oblíbená aktivita přináší ale mnohem víc. Zlepšíte si svou tělesnou zdatnost, upevníte silnou vůli a odbouráte přebytečné tuky. Zároveň vás otužování naučí pracovat se stresem, působí preventivě proti alergiím, zlepšuje průtok krve, a dokonce vám může pomoci při nejrůznějších bolestech po úrazech. Přestože se někteří stále domnívají, že se jedná pouze o hit zimních měsíců, opak je pravdou. S otužováním totiž můžete začít opravdu kdykoliv. Jaro je navíc ideálním obdobím, kdy je třeba po chladných měsících probudit tělo i mysl a dopřát si jenom to nejlepší.

Jak začít?
Pakliže patříte mezi úplné nováčky a jen stěží si dokážete představit, jak se s ručníkem vydáváte k nejbližší řece nebo jezeru, začněte pozvolna, a to s domácím otužováním. Je jen na vás jakou denní dobu zvolíte, obecně ale platí, že ochlazovací rituály stojí za to praktikovat po ránu, kdy mají dle odborníků největší účinky. Nemusíte hned napoprvé trpět dlouhé minuty pod ledovou vodou. Postupujte po malých krůčcích, začněte u končetin a poslouchejte své tělo. Nejprve stačí pár vteřin, příště můžete interval o něco prodloužit a vydržet třeba i několik minut.
Otužování pro pokročilé
Máte-li domácí otužování za sebou, je čas přistoupit k dalšímu kroku. Základem úspěchu je cítit se dobře a uvolněně. Před vstupem do vody prohřejte tělo trochou pohybu, a i když vaše myšlenky budou v dané chvíli možná směřovat trochu jinam, nezapomínejte na pravidelné a hluboké dýchání. Po otužování se důkladně usušte a dopřejte si třeba něco teplého na zahřátí. Ať už ledovou koupel vydržíte jakkoliv dlouho, uvidíte, že se vzápětí budete cítit jako znovuzrození. Dbejte ale na to, že se nic nemá přehánět, a proto se ani otužování nevystavujte častěji než 3x týdně.
NÁŠ TIP: Pokud nepatříte mezi příznivce ochlazování venku a jste přesvědčeni, že vás do ledového rybníku nikdo nedostane, nezoufejte. Otužovat se můžete i v saunových a wellness centrech, která navíc nabídnou krásné a útulné prostředí. Ta vás zaručeně přimějí s otužováním začít mnohem dřív, než představa plavání v ledové řece. Zavítejte třeba do Saunového světa Aquapalace Praha, který je největším saunovým světem v České republice, a kromě 18 různých prohříváren v něm najdete také řadu speciálních sprch i ochlazovacích bazénků pro uvolnění a relaxaci.

Dopřejte si i saunu
Pro někoho možná překvapivě – ale k otužování neodmyslitelně patří také saunování. I při něm dochází k automatické termoregulaci našeho organismu, jenž pak lépe zvládá teplotní výkyvy v běžném životě. Svůj původ má ve Finsku, kde je sauna téměř povinným vybavením každé domácnosti a kde je její návštěva také tradičně spojená s ochlazovacími procedurami v ledové vodě.
NÁŠ TIP: Příznivci saunování, kteří dbají na pravidelné posilování imunity, by si rozhodně neměli nechat ujít festival zážitkového saunování SaunaFest 2022, který se v Aquapalace Praha bude konat od 7. do 10. dubna. Kromě Mistrovství ČR v saunových ceremoniálech se návštěvníci akce mohou těšit na špičkové saunéry z 12 zemí světa, saunové divadlo, oblíbené metličkování a mnoho dalšíh


Teetravel - Váš golfový svět na dlani