20.10.2021

Autor Josef Kubáník se v ní inspiroval skutečnou příhodou
Josef Kubáník, herec a autor bestselleru Poslední deník Květy Fialové, vydává další knížku. Svůj román nazval jednoduše Herec a čtenáře v něm zve do lákavého světa divadla a filmu. Čtivý, napínavě vystavěný příběh s neobvyklým rozuzlením vychází v Nakladatelství ZEĎ 8. září.

Hlavním hrdinou knihy je Jan – známý, obletovaný, slávou zkažený i unavený herec. Když mu v telefonu omylem přistane smska z neznámého čísla, využije toho k nezávaznému klábosení: jaká úleva bavit se jen tak s dívkou, která o něm nic neví a on si tak nemusí na nic hrát! Konverzace s bystrou a vtipnou Martinou se ale brzy změní v napínavou psychologickou šarádu. Kdo z těch dvou je lepším hercem, kdo si tu s kým hraje a kdo je jen hračkou? Čtivý, obratně napsaný příběh s téměř detektivní zápletkou a několika překvapivými zvraty vypráví autor netradičně, jen pomocí sms a deníkových zápisků ústředního hrdiny.
Impulsem k napsání románu o herecké hvězdě, jejíž život obrátí naruby chatování s neznámou osobou, byla pro Josefa Kubáníka skutečná příhoda, která se stala zpěvačce Lucii Bílé. „Byl jsem překvapený, že tak fascinující námět ještě nikdo nezpracoval,” říká Josef Kubáník. Ten jako herec a představitel desítek rolí v divadle a televizi svět showbyznysu dobře zná přímo z vlastní zkušenosti.
„Moje kniha je fiktivním vyprávěním ze života populárního herce, ale může být o komkoliv, kdo si s někým anonymně píše. O člověku, který vůbec netuší, komu se svěřuje a s kým sdílí svůj život. A takových lidí jsou právě teď tisíce,” dodává Josef Kubáník, jehož předchozí titul, Poslední deník Květy Fialové, se stal loni šestou nejprodávanější knihou roku.

„Po úspěchu prvotiny Josefa Kubáníka jsme ho požádali o napsání další knihy – pusť se třeba do slovácké krimi, radili jsme mu. Josef nám ale místo toho přinesl rukopis Herce, důmyslnou story z docela jiného soudku, než jsme čekali. Zprvu lehké čtení o jednom virtuálním flirtu se mění v až lynchovsky v mrazivou jízdu, neviditelné kličky kolem hrdiny i čtenářovy zvědavosti se zvolna utahují, až najednou není úniku,“ svorně tvrdí vydavatelé Jan Pergler a Jan Dražan z Nakladatelství ZEĎ, zaměřeném na vydávání chytré literatury s poutavými příběhy.
Pro vydání zvolili nakladatelé datum 8. září, které je Dnem omluvy (Pardon Day): právě význam omluvy a také lítosti, která jediná může smazat i ta nejvážnější provinění, jichž se lidé někdy dopustí na těch druhých, patří totiž k ústředním motivům tohoto nevšedního příběhu.
Herec. Josef Kubáník, 250 stran, cena 279 Kč. Vydává Nakladatelství Zeď.
www.knihyzed.cz

Kdo je kdo:
Josef Kubáník

*1974, Uherské Hradiště
V roce 1999 absolvoval Zlínskou školu umění a po dvou letech ve zlínském divadle nastoupil do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde je dodnes ve stálém angažmá. Začínal nenápadnými rolemi, jako byl pes v komedii Poprask na laguně jménem Pako, nebo němou postavou černocha. Později se vypracoval k zásadnějším rolím, ať to byl Smerďakov v Pitínského dramatizaci Bratrů Karamazových, Saturnin, Andrew v Sexu noci svatojanské Woody Allena, Trigorin v Rackovi, či Šťastlivec v Ostrovského Lese. Po boku Květy Fialové vytvořil hlavní roli v tragikomedii Harold a Maude, spolu si zahráli i titulní postavy v příběhu Oskar a růžová paní. Za posledně jmenovanou roli, stejně jako za ztvárnění titulní postavy v dramatu Autista, získal hereckou cenu Největší z pierotů.
Diváci jej znají i z televizních seriálů Gympl s (r)učením omezeným, Temný kraj, Modrý kód a další, věnuje se ale i marketingu, který zajišťuje nejen pro Slovácké divadlo, ale i pro pražské Divadlo Ungelt nebo pro vznikající dokument Tady Havel, slyšíte mě? vyprávějící o posledních třech letech života Václava Havla. Je moderátorem uherskohradišťské Letní filmové školy a v roce 2019 napsal knihu Poslední deník Květy Fialové, která se stala šestou nejprodávanější knihou roku.
K jeho koníčkům kromě divadla patří cestování, je vášnivým milovníkem Paříže, potěší jej také bramboráky, moře a horká vana.
O nakladatelství
Nakladatelství ZEĎ dvou českých novinářů – Jana Dražana a Jana Perglera – se zaměřuje na chytré knihy s poutavými příběhy, jimž je blízká demokracie, humanita, vzdělanost i jiskřivý humor. Knihy, které zde vycházejí, nahlížejí pod povrch i do budoucnosti. S přesným novinářským čichem předkládá ZEĎ čtenářům publikace, které bystře reagují na současné dění a současně hájí hodnoty svobodné evropské společnosti s vědomím jejích kořenů i historie. Na knižním trhu působí od roku 2016.
V první polovině roku 2020 se v knihkupectvích objevila kniha novináře Pavla Barocha – Mengeleho dvojče A-782 o Jiřím Fišerovi, který jako poslední přeživší české dvojče vzpomíná na setkání s nechvalně proslulým doktorem Mengelem v osvětimském koncentračním táboře. Další knihou roku 2020 je kniha Miss Ex-Jugoslávie srbské autorky Sofija Stefanovič, jež líčí příběh své rodiny, která se vystěhovala z bývalé Jugoslávie v době, kdy se z Balkánu začal stávat sud se střelným prachem. K žádaným novinkám patří také titul Sněžím! Deník bílé mafie, příběh pádu Vladimíra Dbalého, bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce, jak jej zachytil investigativní novinář Radek Kedroň, a také aktuálně vydaná kniha Doba koronavirová, v níž dvě desítky odborníků, lékařů, filozofů a publicistů odpovídají na zásadní otázky okolo pandemie.
Na pultech je rovněž titul Jdu s hlavou vztyčenou novináře Daniela Anýže, věnovaná osudu rodiny – manžela a dcery – Milady Horákové, série povídek novináře a válečného reportéra Jaromíra Štětiny Sedmero královen, Veselá svině s račicí a depkou novinářky Andrey Kábelové o jejím životě s rakovinou a nyní i kniha Terezy Hronové Láska za časů korony mapující příběhy dvojic, které rozdělila pandemie.
V roce 2019 vyšla úspěšná kniha herce Josefa Kubáníka Poslední deník Květy Fialové, otevřená zpověď slavné herečky, která byla okamžitě rozebrána a v žebříčku nejprodávanějších knih roku zaujala šestou pozici. Kniha Česko na křižovatce nabídla pro změnu pohled dvou desítek komentátorů na současnou politickou i společenskou situaci v Česku. Rozhovor moderátorky Světany Witowské s Kamilou Moučkovou vyšel loni pod názvem Hlavou proti zdi.
Nakladatelství má mj. exkluzivní práva na vydávání americko-izraelského spisovatele Tuvii Tenenboma, jehož vtipné a chytré „politické cestopisy“ Všechny jejich lži, Čau uprchlíci! a Chyťte Žida! se u nás okamžitě staly bestsellery. Poslední kniha Tuvii Tenenboma pod názvem Krysy Jejího Veličenstva, tentokrát z jeho cesty po Velké Británii a věnované tématu brexitu, vyšla v českém překladu loni v říjnu.
K úspěšným knihám Nakladatelství ZEĎ, které jsou stále v prodeji, patří například i Náš Václav Havel (27 rozhovorů, které vedli Jan Dražan a Jan Pergler s bývalými kamarády a spolupracovníky Václava Havla), Poutník časem chaosu (otevřený rozhovor novináře Jana Dražana vedený s Václavem Cílkem), Ó Jeruzaléme (Larry Collins a Dominique Lapierre vyprávějí strhující drama o legendárním boji Izraele za nezávislost), Ať žijou mikrouti (Radkin Honzák, známý psychiatr a publicista píše poučně i s humorem o střevním mikrobiomu, jehož objev mění pohled na léčbu mnoha nemocí) a Inovovati budeš (bestseller Avi Joreše přeložený do 27 jazyků, přináší poutavé příběhy zázračných izraelských inovací, které pomáhají měnit život stovkám milionů lidí po celé planetě).

Josef Kubáník s knihou Herec, foto: Jaroslav Jiřička


Teetravel - Váš golfový svět na dlani