06.12.2019

Stále žijete v domnění, že při běžných platbách a výběru financí z bankomatu využíváte kreditní kartu? Výraz „kreditní karta“ se sice používá v souvislosti s téměř každou platební kartou, ale navzájem se od sebe karty výrazně liší. V rámci svého běžného účtu totiž používáte debetní kartu. Jaké jsou mezi kreditní a debetní kartou rozdíly?

Kreditní karta se nerovná debetní karta

Naučte se rozlišovat platební a kreditní kartu. I když jsou obě karty od sebe na první pohled k nerozeznání, je tu zásadní rozdíl ve způsobu čerpání peněz.

Debetní kartu obdržíte ke svému bankovnímu účtu

S debetní kartou vybíráte hotovost ze svého účtu a platíte své výdaje online nebo v kamenných obchodech. Nemůžete o ni zažádat mimo banku, protože je přímo spjatá s vaším běžným účtem. Banka vám ji většinou poskytne zdarma při založení účtu. Výhodou je to, že u jednoho účtu může být vedeno více lidí, kteří mohou mít svou vlastní debetní kartu. Za vystavení každé další karty však musíte zaplatit, stejně jako hradit měsíční poplatky za její vedení. Podmínky ohledně poplatků si stanovuje banka.

Kreditní karta je forma bankovního úvěru

O kreditní kartu naopak žádáte v jakékoliv bance, aniž byste si museli sjednat běžný účet. I touto kartou platíte své výdaje nebo vybíráte hotovost z bankomatu. V čem je tedy hlavní rozdíl? V tomto případě nejde o vaše naspořené peníze, které si odkládáte na běžný účet. Využíváte peníze banky. Je to určitá forma úvěru. Banka vám tímto způsobem půjčuje peníze do takové výše, která je na kartě nastavená.

Kreditní karta zaznamenává vaši finanční historii

Pokud žádáte o kreditní kartu, počítejte s tím, že od okamžiku zprovoznění karty si v bance budujete úvěrovou historii. Jestliže se zpozdíte se splácením úvěru nebo vám banka tuto formu úvěru zamítne, všechno se zapíše do vaší finanční historie v bance. V případě negativní historie můžete mít v budoucnu problém například se získáním hypotečního úvěru na bydlení.


Co dalšího byste měli vědět o kreditní kartě?

  • Ať už s kreditní kartou vybíráte v bankomatu kterékoli banky, váš výběr bude zpoplatněn a vámi vybraná částka navíc automaticky úročena.
  • Pokud se vám kreditní karta nezdá jako dobrá volba, máte i jiné možnosti, například alternativu v podobě kontokorentu.
  • Banka vám nabídne bezúročné období až na několik desítek dní. Peníze musíte vrátit do sjednaného termínu. Pokud ale peníze nebudete moct splatit, naskočí vám vysoký úrok.


Teetravel - Váš golfový svět na dlani