26.03.2023

Výzkum se zaměřuje i na vybrané bioaktivní látky z odpadů při výrobě českého piva. Tým českých vědců pod vedením Doc. Ing. Petra Kaštánka, PhD., vyvinul v roce 2022 účinné přírodní preparáty pro ženy v období menopauzy, která je, jak ukazují studie, pro ženy jedním z nejnáročnějších etap jejich života. Vědci se při hledání účinných látek zaměřovali hlavně na příčiny poruch nálad, spánku, regulaci vhodného prostředí buněk i hormonální harmonie. Produkty nyní vstupují na trh pod značkou Neobotanics.

„V rámci našeho výzkumu jsme vyvinuli speciální mixy bylin obsahující zejména vybrané flavonoidy s fytoestrogenní aktivitou, které spolu s dalšími látkami tvoří unikátní účinné směsi vhodné pro ženy v menopauze. Velmi perspektivní látkou je kupř. xanthohumol a isoxanthohumol, které se vyskytují ve výtažku z chmelových šištic. Zajímavé je, že jediná další rostlina, v níž jsme xanthohumol nalezli, je česnek, ale ve výrazně menším množství než v chmelu. Chmel navíc, vedle regulace hormonální aktivity, obsahuje látky podporující uklidnění a spánek, což jsou časté problémy spojené s menopauzou. Na základě těchto poznatků jsme proto, v rámci dalšího výzkumného projektu BIOCIRKL, ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským a Ústavem analýzy a bezpečnosti potravin VSCHT, začali zkoumat možnosti izolace xanthohumolu z odpadů z výroby českého piva,“ popisuje průběh výzkumu Doc. Ing. Petr Kaštánek, PhD., vědec, ředitel a zakladatel výzkumné laboratoře EcoFuel Laboratories a značky Neobotanics.

Menopauza je přirozený proces, který ukončuje menstruační cyklus a znamená pro ženu mnoho změn na fyzické (hlavně hormonální) i psychické úrovni.
Podle studie¹ provedené v roce 2019 v České republice má menopauzu nebo již prošlo menopauzou více než 1,5 milionu žen, což představuje zhruba 14 % populace.
Podle výzkumu² provedeného Evropskou společností pro menopauzu a osteoporózu (EMAS) v roce 2020 prošlo menopauzou více než 25 milionů žen v Evropě, z toho více než 10 milionů bylo ve věku 50-59 let. Podle téže studie EMAS se u 70 % žen v Evropě vyskytují příznaky spojené s menopauzou, jako jsou návaly horka, noční pocení, nespavost, úzkost, deprese a podrážděnost.

Fytoterapie jako účinná podpora snížení některých příznaků menopauzy
V posledních letech se objevily nové přístupy k léčbě menopauzy, které mohou pomoci snížit symptomy a zlepšit kvalitu života žen v této životní fázi.
Podle odhadů v posledních letech roste trend k používání přírodních doplňků stravy nejen v EU, ale i v celosvětovém měřítku. Například, zpráva Euromonitor International uvádí, že prodej přírodních doplňků stravy v EU v roce 2019 dosáhl hodnoty 6,5 miliard eur, což představuje 18% celkového světového trhu s přírodními doplňky stravy. Tyto údaje zahrnují jak muže, tak ženy. Z dalšího průzkumu provedeného společností Gallup v roce 2018 v USA vyplývá, že 43% Američanů pravidelně užívá přírodní doplňky stravy. I když se jedná o údaje z USA, mohou nám poskytnout náznak o celosvětových trendech a preferencích.
„V rámci výzkumného projektu PLANTACTIVES, podpořeného Technologickou agenturou České republiky, jsme se v mé výzkumné biotechnologické společnosti, společně s Botanickým ústavem AV ČR a VŠCHT v Praze, zaměřili na výzkum často zapomenutých staročeských léčivých bylin. V projektu s rozpočtem přes 45 mil Kč jsme ve spolupráci s lékaři z Centra preventivní medicíny v Praze, a po zevrubném prostudování, jak odborné literatury, tak starých i moderních herbářů, vytipovali téměř 60 bylin, u nichž jsme zřídili produkční zahrady, kde za kontrolovaných podmínek pěstujeme rostlinný materiál k dalšímu výzkumu. Z těchto rostlin i z jejich směsí následně připravujeme širokou škálu extraktů a pomocí unikátní robotické stanice testujeme jejich biologické účinky na buněčných kulturách. V extraktech také zjišťujeme obsah biologicky aktivních látek, zejména tzv. flavonoidů, skupiny asi 7 tisíc bioaktivních látek, které jsou často odpovědné za fototerapeutické účinky bylin, jako je protizánětlivá či antimikrobiální aktivita, nebo hojení ran.
A právě jedna skupina flavonoidů, konkrétně isoflavonoidy (mezi něž patří právě málo známý xanthohumol a isoxanthohumol, obsažené v chmelu), jsou známé svojí fytoestrogenní aktivitou, vedoucí ke zmírnění obtíží při menopauze,“
říká Petr Kaštánek.

MENO-BALANCE

Směs rostlinných extraktů pro podporu ženy v období klimakteria či menstruace. Jetel, ploštičník, yam a chmel poskytují komfort při menopauze, šalvěj pro (před) menstruační komfort. Andělika na podporu urogenitálního systému žen.
Doporučená cena 590 Kč vč. DPH, balení 60 kapslí.

Poruchy nálad
Podle studie z roku 2020 trpělo 83,9 % žen v období menopauzy (ve věku 45 – 65 let) nějakou formou poruch nálady, jako je úzkost, podrážděnost nebo depresivní nálada. Jiná studie zase ukazuje, že
69,2 % žen uvádělo poruchy nálady jako jeden z hlavních příznaků menopauzy. Obecně podobné závěry ukazují i studie provedené v Evropě. Poruchy nálad jsou tak velmi významnou problematikou tohoto období ženy a je tudíž dobré podpořit svou psychiku vhodnými doplňky stravy.

MOOD-BALANCE

Rostlinné extrakty s vitaminy pro období zvýšené psychické námahy. Vitánie, ginkgo a šafrán podporují duševní rovnováhu a pozitivní náladu. Rhodiola jako adaptogen podporuje nervový systém a spolu s mučenkou i emoční komfort, chmel má uklidňující účinek.
Doporučená cena 690 Kč vč. DPH, balení 60 kapslí.

Poruchy spánku
Dle studií a odborných článků z poslední doby jsou problémy se spánkem a usínáním u žen v menopauze poměrně běžné (zdroj viz níže). Může to být způsobeno několika faktory, včetně hormonálních změn, které mohou vést k nespavosti, nočním pocením a bouřlivým snům. Vliv na kvalitu spánku může mít i stres, úzkost, deprese, bolest hlavy či svalů.

NEOHYPNOS


Unikátní směs rostlinných extraktů pro klidný spánek a usínání. Kozlík a vitánie podporují duševní zdraví a spánek, chmel a meduňka mají uklidňující účinek a s mučenkou podporují usínání a zdravý spánek, šafrán podporuje pozitivní náladu a relaxaci.
Doporučená cena 490 Kč vč. DPH, balení 60 kapslí.
Vzhledem k tomu, že každá žena prochází menopauzou jinak, měla by být volba fytoterapie individualizována a přizpůsobena konkrétním potřebám pacientky. Důležité je také kombinovat fytoterapii s dalšími zdravými návyky, jako je zdravá strava, dostatek pohybu a spánku, a pravidelné kontroly u lékaře.
Před zahájením užívání jakéhokoli doplňku stravy by ženy v menopauze měly užívání konzultovat se svým lékařem, lékárníkem nebo odborníkem na fytoterapii, dodržovat dávkování, zejména pokud pacientka užívá jiné léky nebo trpí nějakým zdravotním problémem, neboť bylinné preparáty mohou s těmito léky vzájemně reagovat.

Je důležité užívat preparáty od renomovaných výrobců, které mají transparentně uvedené přesné složení preparátu a obsah jednotlivých složek, včetně extrakčních poměrů bylin či tzv. standardizace extraktů na obsah účinných látek, jinak nemá uživatelka jistotu, že nekupuje za drahé peníze jen namletý bylinný prášek s minimální účinností.“, doplňuje Petr Kaštánek.

Zdroj, foto: www.neobotanics.cz


Teetravel - Váš golfový svět na dlani