28.06.2019

Dějiny teologického myšlení přehledně a čtivě mapuje kniha
Miroslava Veverky
HLEDÁNÍ BOHA

Soudce na odpočinku Miroslav Veverka debutoval ve svých 86 letech monumentálním dílem Evoluce svým vlastním tvůrcem – Od velkého třesku ke globální civilizaci (2013), které ocenila kritika i čtenáři. Kniha představuje co do šířky a hloubky zcela ojedinělou syntézu současného stavu vědeckého poznání, a to jak v oblasti přírodovědy, tak i humanitních věd. Pochválili ji filozof Miroslav Petříček, biochemik Václav Pačes či astronom Jiří Grygar. Publikace se v následujícím roce dočkala dalšího vydání a prodalo se jí sedm tisíc výtisků.


Dnes dvaadevadesátiletý Veverka přichází s dalším titulem – HLEDÁNÍ BOHA, navazujícím na bestseller Evoluce svým vlastním tvůrcem. Autor prostřednictvím esejů představuje náboženský svět ve všech jeho různorodých projevech v historii – sleduje vznik a vývoj náboženských proudů a mj. přemítá, jak se náboženství podílí na genezi morálky.

Vydává PROSTOR

„Někdy si připadám jako starý čínský archivář Lao-c´, autor knihy o taoismu. Když mu přibývalo let, zatoužil poznat také jiné kraje a vypravil se na cestu do ciziny. Stráže
v průsmyku jej však poznaly a odmítly jej pustit dále, dokud neodevzdá všechny své vědomosti, které si ze země odváží. V následujících třech letech sepsal Lao-c’ své slavné dílo o cestě tao a její síle. Podobně jako on bych rád předal vědomosti, které jsem nashromáždil,“
vysvětluje Veverka své pohnutky k sepsání Hledání Boha.

Miroslav Veverka: HLEDÁNÍ BOHA (anotace)


Eseje navazují na autorovu úspěšnou, odborníky i veřejností oceňovanou knihu Evoluce svým vlastním tvůrcem. Od velkého třesku ke globální civilizaci (2013). Veverka přehledně a čtivým způsobem mapuje dějiny teologického myšlení a osvětluje základní pojmy, jako je panteismus, deismus či teismus, a podrobně rozebírá rozmanité důkazy Boží existence, jak byly vypracovány v různých obdobích evropské teologie a filozofie. Zvláštní pozornost věnuje teologickému myšlení 20. století, které reagovalo na rozvoj vědeckého poznání. Moderní teorie stvoření je tu představována zejména tzv. antropickým principem, případně Bohem velkého třesku.


Autor však nezůstává jen u myšlení a teoretických konceptů. V několika kapitolách se věnuje reálným náboženstvím od animismu a polyteismu přes tři velká monoteistická náboženství – judaismus, křesťanství, islám – až k jednotlivým vírám a mytologiím Východu. Veverka nezastírá kritičnost zejména vůči hlavním monoteistickým náboženstvím, ale zároveň má hluboké pochopení pro lidské hledání Boha a něčeho, co nás přesahuje.


Odpovědná redaktorka Stanislava Moravcová st.
360 stran, MOC 347 Kč
Vydalo nakladatelství PROSTOR
Vydání první

www.eprostor.com

Miroslav Veverka (1927) vystudoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity a do začátku normalizace působil jako soudce a pracovník ministerstva spravedlnosti. V roce 1971 musel z politických důvodů opustit justici a až do roku 1989 se živil jako sociální pracovník. V této době se ve volném čase začal věnovat studiu biologie a dalších přírodovědných disciplín. V roce 1990 byl zvolen soudcem Nejvyššího soudu v Praze a po přemístění této instituce do Brna pokračoval jako soudce Vrchního soudu v Praze až do svého odchodu do důchodu v roce 2003. V této funkci řešil i některé mediálně známé kauzy, jako byl případ generála Alojze Lorence, agenta provokatéra Ludvíka Zifčáka či nájemného vraha Jiřího Kajínka. V šedesátých a sedmdesátých letech publikoval řadu článků v odborných časopisech doma i v zahraničí, a to převážně z oblasti kriminologie. Jeho knižní prvotinou byla Evoluce svým vlastním tvůrcem (2013).


Teetravel - Váš golfový svět na dlani