01.06.2024

Léto patří slunci, plážím a nekonečným dobrodružstvím pod širým nebem. S vyššími teplotami ovšem stoupají i nároky na péči o vlasy, které může působení tepla, slané vody, chlóru či UV záření výrazně poškodit. Mohou pak být suché, lámavé a bez vitality. Těmto problémům lze ovšem předejít správnou péčí, která vlasům poskytne optimální výživu a ochranu.

Stejně jako pokožka celého těla, musí se i vlasy a vlasová pokožka v létě potýkat s UV zářením, vysokými teplotami a nadměrným pocením. Hlavní roli zde proto hraje protekce, kterou by v první řadě měla poskytnout vhodně zvolená pokrývka hlavy. Ideální je prodyšný klobouk, který zajistí stín a ochranu před přímým slunečním zářením, ale narozdíl od čepic, které jsou obvykle příliš těsné a vlasová pokožka pod nimi dostatečně nedýchá, poskytuje dostatek prostoru a předchází nadměrnému pocení. Z tohoto důvodu je v letních dnech dobré volit také vzdušnější účesy, např. volné copy, které jsou kvůli zvýšené lámavosti vlasů namáhaných horkem vhodnější než utažené culíky či drdoly. Případně lze použít i nejrůznější spony nebo ideálně vlasy schovat pod slamák.

Péče, která chrání

Po koupání v moři nebo bazénu s chlorovanou vodou je důležité vlasy vždy důkladně propláchnout sladkou vodou, která odstraní zbytky soli a chloru a minimalizuje jejich negativní účinky na vlasy i pokožku. V domácí péči je pak vhodné vlasy umýt kvalitním šamponem a dopřát jim vyživující masku. S výběrem vhodných přípravků pomůže tricholog, který je doporučí na základě diagnostiky a aktuálního stavu pokožky hlavy.

Přestože každý typ vlasů vyžaduje jiný přístup a péči, jedno je pro všechny společné: v letním období je potřeba udržovat jejich hydrataci, výživu a chránit je před slunečními paprsky. „Pokud je kutikula (vrchní struktura vlasu) poškozená či vysušená, propouští do vlasového stvolu vodu se vším, co je v ní rozpuštěné, a tím jej může narušit. Proto je důležité aplikovat vhodný kondicionér nebo bezoplachovou péči, jež vlasy uhladí, hydratuje a nasytí keratinem a kolagenem. Škodlivé látky tak na vlasech neulpívají a jednoduše po nich stečou,“ popisuje Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka vlasové kliniky Clinical Hair&Health, ve které se již patnáct let specializují na zdraví vlasů i vlasové pokožky. „Skvělé účinky má například keratinová maska, která vlasům poskytuje ochranu před vnějšími vlivy a současně udržuje pH vlasové pokožky v normálu,” doplňuje Lenka Kašpaříková a připomíná, že především poškozené, odbarvené, melírované či jinak namáhané vlasy potřebují maximální ochranu a pravidelnou výživu. Standardně je optimální aplikovat masku 1x za měsíc, ale v letním období a zvlášť v případě odbarvených, vysušených či lámavých vlasů lze aplikaci opakovat i jednou týdně.

Šebík

Zdroj,foto: KNOWLIMITS


Teetravel - Váš golfový svět na dlani