22.06.2024

Legendární český hudebník Michael Kocáb oslavíl 70. narozeniny a při této příležitosti vyšla reedice jeho první sólové desky "Povídali, že mu hráli". Tento výjimečný projekt připomíná zásadní momenty kariéry této ikony české hudební scény a nabízí jedinečnou možnost znovu si vychutnat jeho hudbu.

Michael Kocáb, známý instrumentalista, zpěvák, skladatel a aranžér, je od 70. let neodmyslitelnou součástí naší kulturní scény. Svoji hudební dráhu začal ve vážné hudbě, ale postupně se propracoval přes jazz a jazzrock až k legendární skupině Pražský výběr. Tato kapela, která je domácí verzí nové vlny, se proslavila brilantní muzikálností a netypickým přístupem.

Velké filmové, divadelní, výstavní a další projekty 80. let spolu s Kocábovou inklinací k šansonovým skladbám vedly ke vzniku jeho debutového sólového alba. Reedice tohoto alba obsahuje studiové nahrávky z let 1986 až 1988, které jsou obohaceny texty převážně od Michala Horáčka. Tyto texty se pohybují od ironických dadaismů až po hluboké a vrstevnaté příběhy.

Mezi nejznámější skladby patří "Sebastián", "Chrlič" a "Já rasisty nikdy neměl rád", které jsou orámovány bláznivým songem "Když přijede Kocábinka". Tento přechod od chytré srandy k ještě chytřejší přemýšlivosti je typický pro Kocábovu tvorbu.

Na albu se podíleli významní hudebníci jako Michal Pavlíček, Vilém Čok a Klaudius Kryšpín, a hosté jako Jiří Pokorný, Vladimír Kulhánek a Tomáš Chlumecký. Jejich společné úsilí přineslo výborný hudební zážitek, který zahrnuje použití moderních hudebních přístrojů jako Drumtrack, kytarový syntezátor a drumulátor.

Bonusové skladby na reedici posouvají Kocábovu tvorbu v čase od roku 1982 do roku 2016. Mezi bonusy najdete i skladby z prestižní soutěže Bratislavská lyra a ukázky z jeho rockové fusion éry. Tyto písně složil nejen pro sebe, ale i pro svou dceru Natálii, Annu Rusticano či Jindru Malíka.

Tato reedice na LP a CD je významným příspěvkem k oslavě jubilejního roku Michaela Kocába. I když nejde o kompletní přehled jeho tvorby, rozhodně představuje důležitý soubor, který vypovídá o jeho vlivu a významu na české hudební scéně.

Michael Kocáb pokřtí tuto výjimečnou desku v rámci narozeninového koncertu na Metronome festivalu, který se koná 20. června 2024 na výstavišti v Holešovicích. Tento koncert slibuje být nejen oslavou Kocábovy kariéry, ale i nezapomenutelným hudebním zážitkem pro všechny jeho fanoušky.

Album "POVÍDALI, ŽE MU HRÁLI" vyšlo na LP a s bonusy na CD 21.6.2024

MULTILINK: https://supraphon.lnk.to/MichaelKocabPovidaliZeMuHraliPR

Šebík

Zdroj, foto: SUPRAPHON


Teetravel - Váš golfový svět na dlani