27.05.2024

Ledviny jsou velmi významný párový orgán, který se nachází po obou stranách páteře. Svým tvarem často připomínají velkou fazoli, která u dospělého člověka váží 120-200 gramů.2 Jejich důležitost si ale bohužel často uvědomíme až v okamžiku, kdy přestanou správně fungovat. Hlavním úkolem ledvin je čištění krve od odpadních látek, ale naše tělo na ně spoléhá i při řadě dalších procesů. „Ledviny hrají klíčovou roli také při regulaci krevního tlaku. Dále podle aktuální potřeby organismu regulují vylučování vody a solí, a také přispívají k udržování optimální hodnoty pH krve. Mimo to se však podílejí i na tvorbě některých hormonů a aktivní formy vitaminu D,“ popisuje MUDr. László Wenchich, odborný ředitel z EUC Laboratoří.

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Jejich funkci ale může ohrozit mnoho faktorů – vysoký krevní tlak, kouření, nadužívání léků nebo i rodinná dispozice. Protože chronické onemocnění ledvin nebolí, pacienti mnohdy nemoc zaregistrují až v pokročilé fázi. Pokud léčbu tohoto stavu zanedbají, může jim hrozit i smrt. Selhání ledvin každoročně podlehne v České republice přes 1200 osob1 a jde celosvětově o jednu z nejčastějších příčin úmrtí. Správné fungování ledvin může pomoci zkontrolovat jednoduchý laboratorní test.

Tichý zabiják

Zákeřnost ledvinových onemocnění spočívá v jejich relativně tichém nástupu. Mnoho pacientů s některým z nich žije i roky, aniž by pozorovali jakékoliv příznaky. Celosvětově trpí onemocněním ledvin přibližně 850 miliónů pacientů, v České republice se pak s chronickým selháním ledvin léčí téměř 6400 osob.3 V současnosti se jedná o osmou nejčastější příčinu úmrtí – podle odhadů se však v následujících letech bude posouvat na přední příčky.4

Jak o své ledviny pečovat?

Abychom případným problémům předcházeli, měli bychom svým ledvinám věnovat dostatek péči a pozornosti. „Rizikových faktorů, kterým je tento orgán vystavován, je hned několik. Bohužel mnoho z nich nemůžeme ovlivnit. K chronickému onemocnění ledvin přispívají vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění, diabetes, obezita, rodinná anamnéza, nadužívání léků, kouření a pokročilý věk pacienta,5“ říká MUDr. Wenchich. To ovšem neznamená, že neexistuje účinná prevence. Jejím základem je zdravý životní styl – tedy dostatek pohybu, vyvážená strava, správný spánkový režim, dostatečná hydratace, omezená konzumace alkoholu – a rozhodně žádné kouření!

Prevence nám může zachránit život

Jelikož jsou onemocnění ledvin, vyjma například ledvinových kamenů, obvykle bezbolestná, bez lékařské prohlídky si pacient sám problému mnohdy nevšimne. A pokud ano, často k tomu dojde až ve fázi, kdy je orgán výrazně poškozen. „Indikátorů onemocnění může být více. Pacient je častěji unavený, přestane mít chuť k jídlu a má problémy se spánkem. Může u sebe také zpozorovat otoky, a to především nohou a kotníků, nebo oblasti kolem očí. Že je s ledvinami něco v nepořádku napoví i suchá a našedlá pokožka nebo krvavá či narůžovělá moč,6“ radí MUDr. Wenchich.

Onemocnění ledvin se může vyvinout jak náhle, během hodin a dnů (zejména při infekcích nebo po užití toxických látek), tak i pozvolna, v průběhu let. Pacienti s nedostatečnou funkcí ledvin si často stěžují na bolest (hlavy, v bederní oblasti, na hrudi, kostí), nechutenství, slabost, zvracení, časté průjmy, otoky a bledou, svědící kůži. Pokud máme podezření na nesprávnou funkci nebo poškození ledvin, jejich stav nám pomůže zhodnotit laboratorní vyšetření, třeba v rámci balíčku Zdravé ledviny od EUC Laboratoří. Pacient má výsledky k dispozici během jednoho týdne. Výsledky testu pak pacient konzultuje s lékařem, který mu vysvětlí, co které hodnoty znamenají, zda jsou v normě, či zda hrozí hlubší problém. V případě problému také doporučí postup léčby a navede pacienta k dalším krokům.

Šebík

Zdroj, foto archiv: MUDr. László Wenchich, odborný ředitel z EUC Laboratoří.


Teetravel - Váš golfový svět na dlani