01.10.2024

Na podzim se příroda připravuje na zimní odpočinek, teploty klesají a dny se zkracují. Nemusí to být ale důvod, proč zůstat raději doma a omezit sportování. Podzim nabízí spoustu možností, jak si užít sport a pohyb na čerstvém vzduchu. Stačí si jen vybrat vhodný sport, oblečení a doplňky. Jak na to? Přinášíme zde několik tipů.

Běh: vhodné oblečení ovlivňuje i program výběhu

Pro běhání je podzim ideálním obdobím. Teploty nejsou ani příliš vysoké ani nízké, vzduch je příjemně svěží a příroda nádherná. Je však třeba nepodcenit volbu vhodného oblečení.

„Obecně je na podzim nutné volit takové oblečení, které je lehké, prodyšné, odvádí pot a chrání tak před chladem a větrem. Samozřejmě je třeba se obléci podle konkrétního počasí, při delším výběhu i podle předpovědi. Také je třeba zohlednit program výběhu, protože pokud pouze poběžíte a vrátíte se domů do tepla, stačí třeba jen dvě vrstvy oblečení, při hezkém počasí i jedna. Když se ale budete chtít během či po běhu někde zastavit, je třeba myslet na teplou vrstvu navíc na zahřátí a na suché spodní oblečení. V případě, že vyběhnete v podvečer, vezměte s sebou raději čelovku a bezpečnostní reflexní prvky nebo světélka pro lepší viditelnost, na podzim padá tma rychle,“ říká Petr Salomon z platformy Týmuj.

Specifikem může být běh i ve špatném počasí. Pokud běžíte v nepevném terénu na mokrém listí či blátem, je třeba tomu přizpůsobit i techniku běhu. Správná technika je zde totiž klíčová. Snažte se udržovat rovnováhu a neztrácet zbytečně kinetickou energii. Vyvarujte se ale i zbytečných pohybů, které by vám techniku rušily. Běh v blátě vyžaduje také zvýšenou pozornost. Může být totiž i nebezpečný, pokud nevíte, co se skrývá pod vrstvou bláta a překvapí vás tam pak nějaká překážka. Sledujte proto bedlivě okolí a překážky se snažte maximálně předvídat a vyhýbat se jim.

Fitness: správné rozcvičení je ještě důležitější než v letních teplotách

Ani venkovní fitness si na podzim nemusíte odpírat. Je to skvělý způsob, jak si udržet kondici a zdraví i v chladnějších měsících. Venkovní fitness nabízí mnoho výhod, jako je čerstvý vzduch, přirozené světlo a kontakt s přírodou.

„Outdoorové posilovny nebo cvičení populárních kruhových tréninků ve venkovním prostředí jsou při příjemném podzimním počasí skvělá volba. Opět je zásadní se dobře obléci. Oblečení by mělo být pohodlné, prodyšné a přizpůsobené typu cvičení. Vrstvěte jej v závislosti na počasí a na předpokládané intenzitě cvičení, aby vám bylo dobře a cítili jste se komfortně. Důležitý je také výběr obuvi, je třeba zvolit nejen vhodné boty na cvičení, ale ideálně i voděodolný model,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.

Před venkovním cvičením je důležité se dobře rozcvičit a protáhnout svaly, abyste předešli zranění a nachlazení. Pokud to lze, zahřejte se v teplejším prostředí nebo začněte pomalejším cvičením a postupně zvyšujte intenzitu.

Velkou a nespornou výhodou venkovního fitness je možnost sestavit si "vlastní posilovnu" téměř kdekoli, ať už u vás na zahradě, v parku či v lese. Cvičení na čerstvém vzduchu je navíc zdraví velice prospěšné a dostává tělo do potřebné fyzické i psychické pohody.

Chybí motivace? Běhejte či cvičte v partě

Mnoho lidí to zná. Rádi by vyrazili sportovat, ale stále nacházejí výmluvy, proč to z dnešního dne odložit na jindy. Jedním z důvodů může být i chladnější počasí. Dobrým tipem je domluva s kamarády či kolegy. Pokud se domluvíte na běhání či outdoor fitness s někým dalším, hůře se neúčast odmítá.

„Pokud si jdete zaběhat ve více lidech, nejen že je menší riziko zrušení této aktivity, ale také větší pravděpodobnost, že si běh více užijete. To samé platí pro fitness, kruhové tréninky ve více lidech, totiž nabízejí podporu dalších účastníků, skupinovou motivaci k dosažení předem stanoveného výkonu i větší zábavu,“ říká Petr Salomon z Týmuj.

Šebík

Zdroj,foto: web tymuj.cz


Teetravel - Váš golfový svět na dlani