07.05.2024

Maluje obrazy, navrhuje šperky, které mimo jiné vytvářela pro Muzeum Salvador Dalí Enigma, divadelní kostýmy včetně scény, má pravidelně v Salmovské literární kavárně svoji Talkshow a nedávno ilustrovala již 18 knihu v pořadí „Fakulta strachu“. Přesně tohle všechno stíhá energická a světově uznávaná umělkyně Alexandra Hejlová. Její obraz zdobí také stěnu hvězdě z Hollywoodu jako i to, že její šperky budou zdobit herečku Simonu Praskovou a Janu Vaculíkovou v divadelní hře scenáristy a režiséra Marka Dobeše pro Divadlo na Maninách, Sni dál – neřeš věk a žij!

Česká výtvarnice Alexandra Hejlová s obrovským počtem výstav jak u nás, tak i ve světě, má doslova světový úspěch. Není divu, po úspěšných výstavách zazářila také v Muzeu Salvador Dalí v Praze pro které vytvářela šperky skleněné, ručně malované v symbolikách a barvách Salvadora Dalího."Ředitelka muzea, paní Irena Limbergová, mi nabídla trvalou spolupráci za což jsem jí nesmírně vděčná, je to překrásná spolupráce", prozradila Hejlová. Jeden její, lehce erotický, obraz má na stěně americký herec Michael Douglas

Hejlová má již za sebou také první zkušenost s prací na divadelních kostýmech a scéně pro divadelní hru, kterou produkoval Martin France. Kostýmy navrhovala pro Heidi Janků a Veroniku Jeníkovou. V současné době pracuje na dekoracích a špercích pro divadelní hru SNI DÁL – neřeš věk a žij!, kterou napsal pro herečku Simonu Praskovou scenárista Marek Dobeš (filmy jako Kajínek, Jan Žižka). Simona Prasková zároveň tuto divadelní hru produkuje a výtvarnici Alexandru Hejlovou požádala o spolupráci, jelikož se hra stěhuje od září do větších prostor, do Divadla na Maninách,

Se Simonkou už pomalu pracujeme na jejich špercích tak, aby se daly rychle navléknout na krk a zase sundat – tam v zákulisí je to strašný fofr a šperk musí být viditelný, tudíž dostatečně velký, ale nesmí nijak zatěžovat nebo dokonce překážet.. Pro Simonu vyrábím sama já osobně korále z hlíny, aby ovšem nesmí být těžké, ale musí být zároveň jak jsem se již zmínila, nápadité, výrazné…“ prozradila něco málo o práci s producentkou a herečkou Simonou Praskovou.

Šperky a dekorace Alexandry Hejlové bude moci vidět již od nové divadelní sezóny v Divadle na Maninách ve hře SNI DÁL - neřeš věk a žij, již od 12. září.

Foto: Jana Tesaříková, archiv Alexandra Hejová


Teetravel - Váš golfový svět na dlani